Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Andrychów - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Andrychów

49.855 N    19.341 E
Mapa Polski - Andrychów

Andrychów

miasto

woj. małopolskie
Powiat wadowicki
Gmina Andrychów (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Andrychów - opis
Andrychów - galeria zdjęć
Andrychów - ulice
Andrychów - linki

Andrychów - mapa

Wysokość 333m n.p.m.
Telefon 0-33
Tablice rejestracyjne KWA
Powierzchnia 10.3 km2
Ludność 22200 osób
Kody pocztowe 34-120


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Sklep spożywczy PSS - ul. Lenartowicza - AndrychówSklep spożywczy PSS - ul. Lenartowicza
Andrychów


Dodaj zdjęcie

Andrychów - opis, położenie, historia

Andrychów - miasto i gmina w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Położone w kotlinie andrychowskiej, w Beskidzie Małym u stóp Pańskiej Góry, nad rzeką Wieprzówką, na wysokości 333 m.n.pm. (centrum nad rzeką). Największe miasto i gmina w powiecie wadowickim.

Pierwsze wzmianki historyczne o Andrychowie pochodzą z wykazów świętopietrza z 1344r., tj z czasów ostatniego polskiego władcy piastowskiego - króla Kazimierza III Wielkiego. Był wtedy Andrychów niewielką wsią w księstwie zatorskim.

Za czasów Zygmunta I Starego, w I połowie XVI stulecia właścicielami Andrychowa byli Schillingowie - mieszczańska rodzina niemiecka osiadła w Krakowie. Byli oni zwolennikami reformacji, toteż w II połowie XVI w. mieszkańcy Andrychowa, zapewne za przykładem dziedziców - w znacznej swej części przeszli na kalwinizm.

W 1655 r., ciągnące na Oświęcim i Żywiecczyznę oddziały szwedzkie prawie całkowicie zniszczyły Andrychów. Wieś została splądrowana, spalona i zniszczona i potem przez jakiś czas mozolnie podnosiła się z wojennej pożogi i zgliszcz.

W roku 1823 miasto otrzymało przywilej CK kancelarii w Wiedniu latem 1772 r. Andrychów został zajęty przez wojska austriackie i do roku 1918, przez 146 lat pozostawał w zaborze austriackim potwierdzający prawa miejskie w ówczesnych warunkach politycznych.

Andrychów zaczał rozwijać się jako miejscowość letniskowa w międzywojennej Polsce. Z tego okresu pochodzą duże inwestycje m.in. basen pływacki i stadion sportowy. Dziś miasto rozwija się jako ośrodek agroturystyczny i baza wypadowa w Beskid Andrychowski.

Tagi: Andrychów - opis, położenie, historia Andrychowa - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Andrychów zdjęcia, Andrychów galeria zdjęć, wakacje, Andrychów ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.