Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Andrychów - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Andrychów

49.855 N    19.341 E
Mapa Polski - Andrychów

Andrychów

miasto

woj. małopolskie
Powiat wadowicki
Gmina Andrychów (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Andrychów - opis
Andrychów - galeria zdjęć
Andrychów - ulice
Andrychów - linki

Andrychów - mapa

Wysokość 333m n.p.m.
Telefon 0-33
Tablice rejestracyjne KWA
Powierzchnia 10.3 km2
Ludność 22200 osób
Kody pocztowe 34-120


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Sklep spożywczy PSS - ul. Lenartowicza - AndrychówSklep spożywczy PSS - ul. Lenartowicza
Andrychów


Andrychów - opis, położenie, historia

Andrychów - miasto i gmina w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Położone w kotlinie andrychowskiej, w Beskidzie Małym u stóp Pańskiej Góry, nad rzeką Wieprzówką, na wysokości 333 m.n.pm. (centrum nad rzeką). Największe miasto i gmina w powiecie wadowickim.

Pierwsze wzmianki historyczne o Andrychowie pochodzą z wykazów świętopietrza z 1344r., tj z czasów ostatniego polskiego władcy piastowskiego - króla Kazimierza III Wielkiego. Był wtedy Andrychów niewielką wsią w księstwie zatorskim.

Za czasów Zygmunta I Starego, w I połowie XVI stulecia właścicielami Andrychowa byli Schillingowie - mieszczańska rodzina niemiecka osiadła w Krakowie. Byli oni zwolennikami reformacji, toteż w II połowie XVI w. mieszkańcy Andrychowa, zapewne za przykładem dziedziców - w znacznej swej części przeszli na kalwinizm.

W 1655 r., ciągnące na Oświęcim i Żywiecczyznę oddziały szwedzkie prawie całkowicie zniszczyły Andrychów. Wieś została splądrowana, spalona i zniszczona i potem przez jakiś czas mozolnie podnosiła się z wojennej pożogi i zgliszcz.

W roku 1823 miasto otrzymało przywilej CK kancelarii w Wiedniu latem 1772 r. Andrychów został zajęty przez wojska austriackie i do roku 1918, przez 146 lat pozostawał w zaborze austriackim potwierdzający prawa miejskie w ówczesnych warunkach politycznych.

Andrychów zaczał rozwijać się jako miejscowość letniskowa w międzywojennej Polsce. Z tego okresu pochodzą duże inwestycje m.in. basen pływacki i stadion sportowy. Dziś miasto rozwija się jako ośrodek agroturystyczny i baza wypadowa w Beskid Andrychowski.

Tagi: Andrychów - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Andrychów opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.