Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Bierutów - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Bierutów

51.125 N    17.547 E
Mapa Polski - Bierutów

Bierutów

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat oleśnicki
Gmina Bierutów (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Bierutów - opis
Bierutów - ulice
Bierutów - linki

Bierutów - mapa

Wysokość 143m n.p.m.
Telefon 0-71
Tablice rejestracyjne DOL
Powierzchnia 8.4 km2
Ludność 5100 osób
Kody pocztowe 56-420


Tabele kalorii

Dodaj zdjęcie

Bierutów - opis, położenie, historia

Bierutów to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bierutów, położone nad rzeką Widawą.

Od XIVw. w użycie weszła nazwa Bernstadt, Bernstad oraz jej spolszczenie Bierutów i Bierutowa. Nazwa miasta wywodzi się od zniekształconego brzmienia nazwiska jego rzekomego właściciela (comes Beroldus). W niektórych publikacjach identyfikowanego z margrabią Bertholdem, ojcem Św. Jadwigi Księżnej Śląskiej.

Miasto rozwinęło się z istniejącej zapewne od I poł. XIIIw. osady leżącej na ważnej trasie handlowej Wrocław-Kraków. Najstarsza wzmianka źródłowa dotycząca Bierutowa pochodzi z 1214r. i wymienia osadę targową z kościołem. Pierwsza, nieudana lokacja na prawie niemieckim miała miejsce przypuszczalnie ok. 1250r. Ponowna, na prawie frankońskim dokonana została w 1266r. przez księcia Henryka III wrocławskigo i stanowiła zapewne uprawomocnienie istniejącego już założenia urbanistycznego.

W 1333 roku Bierutów otrzymuje prawo karania wszystkich przestępców i złoczyńców bez względu na zajmowane przez nich stanowiska czy stan majątkowy. Przywilej ten świadczy o częstych najazdach na miasto i wielu niebezpieczeństwach ówczesnego dnia codziennego. W tym też okresie powstaje łaźnia miejska, która przyczynia się do podniesienia stanu higieny w mieście. Podstawowym zajęciem mieszkańców w XIV i XV wieku było rolnictwo i rybołówstwo. Głównymi roślinami uprawianymi w okolicy miasta był: chmiel, pszenica, jęczmień, żyto, owies, len oraz groch, bób i soczewica. Istnieją także sady owocowe oraz co najmniej trzy młyny. Rybołówstwem zajmowano się na rzekach i stawach przy młynach.

Pożar w 1843r. zniszczył 126 z nich położonych w północnej części miasta i w północnej pierzei Rynku. W II poł. znaczna część zabudowy została przekształcona w wyniku ożywienia gospodarczego i powstania przemysłu rolno-spożywczego. W 1868r. Bierutów uzyskał połączenie kolejowe z Wrocławiem i Namysłowem, w 1883r. powstała duża cukrownia, a pod koniec wieku dwa tartaki młyny i rzeźnia (1901).
 

Tagi: Bierutów - opis, położenie, historia Bierutowa - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Bierutów zdjęcia, Bierutów galeria zdjęć, wakacje, Bierutów ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.