Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Bierutów - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Bierutów

51.125 N    17.547 E
Mapa Polski - Bierutów

Bierutów

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat oleśnicki
Gmina Bierutów (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Bierutów - opis
Bierutów - ulice
Bierutów - linki

Bierutów - mapa

Wysokość 143m n.p.m.
Telefon 0-71
Tablice rejestracyjne DOL
Powierzchnia 8.4 km2
Ludność 5100 osób
Kody pocztowe 56-420


Tabele kalorii

Bierutów - opis, położenie, historia

Bierutów to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bierutów, położone nad rzeką Widawą.

Od XIVw. w użycie weszła nazwa Bernstadt, Bernstad oraz jej spolszczenie Bierutów i Bierutowa. Nazwa miasta wywodzi się od zniekształconego brzmienia nazwiska jego rzekomego właściciela (comes Beroldus). W niektórych publikacjach identyfikowanego z margrabią Bertholdem, ojcem Św. Jadwigi Księżnej Śląskiej.

Miasto rozwinęło się z istniejącej zapewne od I poł. XIIIw. osady leżącej na ważnej trasie handlowej Wrocław-Kraków. Najstarsza wzmianka źródłowa dotycząca Bierutowa pochodzi z 1214r. i wymienia osadę targową z kościołem. Pierwsza, nieudana lokacja na prawie niemieckim miała miejsce przypuszczalnie ok. 1250r. Ponowna, na prawie frankońskim dokonana została w 1266r. przez księcia Henryka III wrocławskigo i stanowiła zapewne uprawomocnienie istniejącego już założenia urbanistycznego.

W 1333 roku Bierutów otrzymuje prawo karania wszystkich przestępców i złoczyńców bez względu na zajmowane przez nich stanowiska czy stan majątkowy. Przywilej ten świadczy o częstych najazdach na miasto i wielu niebezpieczeństwach ówczesnego dnia codziennego. W tym też okresie powstaje łaźnia miejska, która przyczynia się do podniesienia stanu higieny w mieście. Podstawowym zajęciem mieszkańców w XIV i XV wieku było rolnictwo i rybołówstwo. Głównymi roślinami uprawianymi w okolicy miasta był: chmiel, pszenica, jęczmień, żyto, owies, len oraz groch, bób i soczewica. Istnieją także sady owocowe oraz co najmniej trzy młyny. Rybołówstwem zajmowano się na rzekach i stawach przy młynach.

Pożar w 1843r. zniszczył 126 z nich położonych w północnej części miasta i w północnej pierzei Rynku. W II poł. znaczna część zabudowy została przekształcona w wyniku ożywienia gospodarczego i powstania przemysłu rolno-spożywczego. W 1868r. Bierutów uzyskał połączenie kolejowe z Wrocławiem i Namysłowem, w 1883r. powstała duża cukrownia, a pod koniec wieku dwa tartaki młyny i rzeźnia (1901).
 

Tagi: Bierutów - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Bierutów opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.