Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Czarnków - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Czarnków

52.905 N    16.566 E
Mapa Polski - Czarnków

Czarnków

miasto

woj. wielkopolskie
Powiat czarnkowsko-trzcianecki
Gmina Czarnków (gmina miejska)

Informacje o mieście

Czarnków - opis
Czarnków - galeria zdjęć
Czarnków - ulice
Czarnków - linki

Czarnków - mapa

Wysokość 89m n.p.m.
Telefon 0-67
Tablice rejestracyjne PCT
Powierzchnia 9.7 km2
Ludność 11450 osób
Kody pocztowe 64-700


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Ulica miasta - CzarnkówUlica miasta
Czarnków
Kwiaciarnia - CzarnkówKwiaciarnia
Czarnków
Ul. Putza - CzarnkówUl. Putza
Czarnków


Dodaj zdjęcie

Czarnków - opis, położenie, historia

Czarnków to miasto i gmina w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.
Położone na skraju Puszczy Noteckiej. Współsiedziba wraz z Trzcianką powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Pierwsze wzmianki o Czarnkowie pochodzą z XII wieku (kronika Galla Anonima).
W miejscu krzyżowania się dróg powstał gród , zbudowany na wyspie wśród rozlewisk Noteci ,jako strażnica przy przeprawie przez rzekę. Gród zbudowany być może przez Mieszka I lub Bolesława Chrobrego t.j.w X lub XI w. Obok powstała później także otwarta osada targowa. Zapewne w końcu XIII w. Czarnków został nadany przez Władysława Łokietka możnemu rodowi Nałęczów , którzy od nazwy miasta przyjęli nazwisko Czarnkowskich.

Nałęczowie na miejscu dawnego grodu lub w jego pobliżu wznieśli zamek, a w miejscu dawnej osady targowej nastąpiła lokacja miasta.

Dzisiaj to malownicze miasteczko ,jest rzeczywistym lokalnym "Centrum" gospodarczym , dla sąsiadujących gmin Czarnkowa , Lubasza oraz Wielenia.

Po północnej stronie placu wznosi się ratusz, siedziba Urzędu Miasta, budowla eklektyczna z ok. połowy XIX w. Na ścianie umieszczono tablicę pamięci mieszkańcom miasta poległym i pomordowanym w drugiej wojnie światowej.

Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z XVIII i XIX w. rzeźby i obrazy, rokokowa ambona i chrzcielnica z XVIII w. ,ołtarze boczne a w nich cenne obrazy z połowy XVII w. malarstwa cechowego. Do naw przylegają kaplice zamknięte pięknymi XVII w. kratami ozdobionymi herbem Czarnkowskich -Nałęcz.
Bardzo cennym zabytkiem rzemiosła artystycznego jest trumna Adama Sędziwoja Czarnkowskiego.

W miejscu dzisiejszego browaru znajdował się pierwszy gród czarnkowski. W XVII w. była to siedziba strażnicy pogranicznej i kasztelani. Zamek- siedziba rodu Czarnkowskich - powstał prawdopodobnie w XIII w.

Tagi: Czarnków - opis, położenie, historia Czarnkowa - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Czarnków zdjęcia, Czarnków galeria zdjęć, wakacje, Czarnków ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.