Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Czersk - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 3 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Czersk

53.795 N    17.976 E
Mapa Polski - Czersk

Czersk

miasto

woj. pomorskie
Powiat chojnicki
Gmina Czersk (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Czersk - opis
Czersk - galeria zdjęć
Czersk - ulice
Czersk - linki

Czersk - mapa

Wysokość 129m n.p.m.
Telefon 0-52
Tablice rejestracyjne GCH
Powierzchnia 9.7 km2
Ludność 9400 osób
Kody pocztowe 89-650


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Zabudowania - CzerskZabudowania
Czersk
Skrzyżowanie - CzerskSkrzyżowanie
Czersk
Okolice Biedronki - CzerskOkolice Biedronki
Czersk


Czersk - opis, położenie, historia

Czersk to miasto w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim.

Pierwsza pisemna wzmianka o Czersku pochodzi z roku 1330. Najstarsze dzieje Czerska wiążą się z rozwojem osadnictwa po zagarnięciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków w 1309 roku i utworzeniu komturstwa w Tucholi. W owych czasach Czersk był wsią, w której funkcjonowały: młyn, karczma, smolarnie i barcie.

Około XIII w. powstaje w Czersku parafia, w skład której weszły okoliczne osady.

W roku 1772 Czersk wraz z całymi Prusami Królewskimi został zagarnięty przez Prusy w I Rozbiorze Polski i pozostawał w ich administracji aż do powstania II Rzeczpospolitej.

Duży wpływ na rozwój Czerska miała droga wiodąca z Berlina do Królewca. Jej odcinek biegnący przez miasto zbudowano w 1827 roku. 46 lat później wybudowano odcinek Kolei Wschodniej prowadzącej przez Czersk, a łączącej dwie pruskie stolice. Od tego momentu datuje się szybkie uprzemysłowienie. Powstają: młyny, tartaki, browar, cegielnia, przędzalnia, fabryki mebli, stolarnie, papiernia i fabryka maszyn rolniczych. Rozwinęło się rzemiosło i handel.

W roku 1832 przez Czersk przelała się fala żołnierzy, uczestników Powstania Listopadowego. Wielu z nich zatrzymało się tu na nocleg. Jednym z nich był Wincenty Pol, który ujęty życzliwością i serdecznością miejscowej ludności, opisał pobyt tutaj w wierszu "Nocleg w Czersku".

W latach II Rzeczpospolitej miasto rozwinęło się w największy w powiecie chojnickim ośrodek przemysłowy. Dzięki swemu położeniu wśród lasów, mogło rozwijać przemysł drzewny. W mieście i okolicy działało 8 tartaków, kilka fabryk mebli i listew, wiele stolarni. Funkcjonowały również młyny, wiatraki, browar, mleczarnie i rzeźnie oraz wiele zakładów rzemieślni.

Począwszy od roku 1990 przeprowadzonych zostało wiele inwestycji komunalnych, min.: budowa nowoczesnego wysypiska śmieci, oczyszczalni ścieków, sieci wodno-kanalizacyjnej i gazowej oraz bieżąca modernizacja dróg gminnych. Również samo miasto zmieniło swoje oblicze dzięki budowie nowoczesnego centrum handlowo-usługowego i pełnowymiarowej hali sportowej.

 
Strona główna » Lista miast (c) » Opis miejscowości Czersk »

Tagi: Czersk - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Czersk opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Ujawnienie nielegalnego wykorzystania bazy danych lub jej fragmentu będzie wiązało się z zapłatą odszkodowania.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2017 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i