Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Czersk - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Czersk

53.795 N    17.976 E
Mapa Polski - Czersk

Czersk

miasto

woj. pomorskie
Powiat chojnicki
Gmina Czersk (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Czersk - opis
Czersk - galeria zdjęć
Czersk - ulice
Czersk - linki

Czersk - mapa

Wysokość 129m n.p.m.
Telefon 0-52
Tablice rejestracyjne GCH
Powierzchnia 9.7 km2
Ludność 9400 osób
Kody pocztowe 89-650


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Zabudowania - CzerskZabudowania
Czersk
Skrzyżowanie - CzerskSkrzyżowanie
Czersk
Okolice Biedronki - CzerskOkolice Biedronki
Czersk


Dodaj zdjęcie

Czersk - opis, położenie, historia

Czersk to miasto w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim.

Pierwsza pisemna wzmianka o Czersku pochodzi z roku 1330. Najstarsze dzieje Czerska wiążą się z rozwojem osadnictwa po zagarnięciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków w 1309 roku i utworzeniu komturstwa w Tucholi. W owych czasach Czersk był wsią, w której funkcjonowały: młyn, karczma, smolarnie i barcie.

Około XIII w. powstaje w Czersku parafia, w skład której weszły okoliczne osady.

W roku 1772 Czersk wraz z całymi Prusami Królewskimi został zagarnięty przez Prusy w I Rozbiorze Polski i pozostawał w ich administracji aż do powstania II Rzeczpospolitej.

Duży wpływ na rozwój Czerska miała droga wiodąca z Berlina do Królewca. Jej odcinek biegnący przez miasto zbudowano w 1827 roku. 46 lat później wybudowano odcinek Kolei Wschodniej prowadzącej przez Czersk, a łączącej dwie pruskie stolice. Od tego momentu datuje się szybkie uprzemysłowienie. Powstają: młyny, tartaki, browar, cegielnia, przędzalnia, fabryki mebli, stolarnie, papiernia i fabryka maszyn rolniczych. Rozwinęło się rzemiosło i handel.

W roku 1832 przez Czersk przelała się fala żołnierzy, uczestników Powstania Listopadowego. Wielu z nich zatrzymało się tu na nocleg. Jednym z nich był Wincenty Pol, który ujęty życzliwością i serdecznością miejscowej ludności, opisał pobyt tutaj w wierszu "Nocleg w Czersku".

W latach II Rzeczpospolitej miasto rozwinęło się w największy w powiecie chojnickim ośrodek przemysłowy. Dzięki swemu położeniu wśród lasów, mogło rozwijać przemysł drzewny. W mieście i okolicy działało 8 tartaków, kilka fabryk mebli i listew, wiele stolarni. Funkcjonowały również młyny, wiatraki, browar, mleczarnie i rzeźnie oraz wiele zakładów rzemieślni.

Począwszy od roku 1990 przeprowadzonych zostało wiele inwestycji komunalnych, min.: budowa nowoczesnego wysypiska śmieci, oczyszczalni ścieków, sieci wodno-kanalizacyjnej i gazowej oraz bieżąca modernizacja dróg gminnych. Również samo miasto zmieniło swoje oblicze dzięki budowie nowoczesnego centrum handlowo-usługowego i pełnowymiarowej hali sportowej.

Tagi: Czersk - opis, położenie, historia Czerska - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Czersk zdjęcia, Czersk galeria zdjęć, wakacje, Czersk ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.