Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Częstochowa - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Częstochowa

50.817 N    19.119 E
Mapa Polski - Częstochowa

Częstochowa

miasto

woj. śląskie
Powiat Częstochowa
Gmina Częstochowa (gmina miejska)

Informacje o mieście

Częstochowa - opis
Częstochowa - galeria zdjęć
Częstochowa - ulice
Częstochowa - linki

Częstochowa - mapa

Wysokość 257m n.p.m.
Telefon 0-34
Tablice rejestracyjne SC
Powierzchnia 160.0 km2
Ludność 246800 osób
Kody pocztowe 42-200, 42-202, 42-203, 42-205, 42-207, 42-208, 42-209, 42-210, 42-211, 42-213


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Bloki przy ul. Żareckiej - CzęstochowaBloki przy ul. Żareckiej
Częstochowa
Stadion Rakowa - CzęstochowaStadion Rakowa
Częstochowa
Ulica Kilińskiego - CzęstochowaUlica Kilińskiego
Częstochowa


Dodaj zdjęcie

Częstochowa - opis, położenie, historia

Częstochowa leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej nad Wartą. Miasto liczy ok. 255 000 mieszkańców i ma powierzchnię 160 km2. Historycznie należy do Małopolski. W mieście znajduje się kościół i klasztor na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce. Z tego powodu Częstochowa uznawana jest za duchową stolicę Polski.

Częstochowa powstała w XI wieku. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1220. Nazwa wywodzi się od słowiańskiego imienia Częstoch. W latach 1370-1393 Częstochowa stanowiła lenno Władysława Opolczyka, który w 1382 ufundował klasztor paulinów. Prawa miejskie nadano między 1370 a 1377, a w 1502 miała miejsce lokacja na prawie magdeburskim.

Klasztor w XVII wieku uczyniono twierdzą, która skutecznie stawiła opór wojskom szwedzkim podczas Potopu w 1655. W II rozbiorze trafiła się Prusom. Po 1807 włączono ją do Księstwa Warszawskiego, a później Królestwa Kongresowego. Początkowo istniały Stara Częstochowa i Częstochówka (prawa miejskie od 1717 jako Nowa Częstochowa), które zostały połączone 19 sierpnia 1826. W okresie tym (1819) został również wytyczony przez inżyniera wojskowego Jana Bernharda najważniejszy trakt miejski - Aleja Panny Maryi (obecnie Aleja Najświętszej Maryi Panny).

W związku z położeniem przy kolei warszawsko-wiedeńskiej (1846) i obecnością złóż rud żelaza (obecnie nie eksploatowane) od roku 1870 zaczął w Częstochowie rozwijać się przemysł metalowy (Huta Częstochowa, której budowę zainicjował Bernard Hantke), włókienniczy i papierniczy.

Podczas II wojny światowej Częstochowa była częścią Generalnego Gubernatorstwa i nosiła nazwę Tschenstochau. Niemcy wkroczyli do miasta 3 września 1939 i już następnego dnia dokonali mordów, które do historii przeszły pod nazwą "krwawego poniedziałku". W 1940, w ramach akcji AB, dokonano eksterminacji umysłowych elit miasta.

W okresie Polski Ludowej szybka rozbudowa huty, która zyskała imię Bolesława Bieruta (po 1989 r. wróciła do pierwotnej - Huta Częstochowa), spowodowała dynamiczny rozwój miasta.

Częstochowa jest od lat liczącym się ośrodkiem przemysłowym, przede wszystkim branży metalurgicznej, włókienniczej, chemicznej, a także przetwórstwa tworzyw. Na terenie miasta działa niemal we wszystkich branżach około 30 tysięcy podmiotów gospodarczych. Znaczące miejsce w gospodarczym pejzażu miasta zajmuje Częstochowskie rzemiosło, legitymujące się wielowiekową tradycją wytwarzania pamiątek i dewocjonaliów.

Za działania na polu współpracy międzynarodowej i propagowania idei integracji europejskiej, a także stwarzanie sprzyjających warunków dla rozwoju gospodarczego, Częstochowę nagrodzono w 1993 roku Honorową Flagą Rady Europy, a dwa lata później Honorową Tablicą Rady Europy. W roku 1998 Częstochowa uhonorowana została, jako pierwsze miasto w Europie środkowo-wschodniej najwyższym wyróżnieniem - Prix de l' Europe 98.

Tagi: Częstochowa - opis, położenie, historia Częstochowy - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Częstochowa, mapa Częstochowy, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Częstochowa zdjęcia, Częstochowa galeria zdjęć, wakacje, Częstochowa ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.