Zdjęcia miast Kontakt Linki Pomoc Regulamin Polityka Prywatności
Wybierz język:
PL
EN
 

Galeria zdjęć polskich miast

Mapa Polski, zdjęcia miast, galeria zdjęć, atrakcje turystyczne, zamki, pałace, zabytki, ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Górzno - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Górzno

53.197 N    19.643 E
Mapa Polski - Górzno

Górzno

miasto

woj. kujawsko-pomorskie
Powiat brodnicki
Gmina Górzno (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Górzno - opis
Górzno - galeria zdjęć
Górzno - linki

Górzno - mapa

Wysokość 87m n.p.m.
Telefon 0-56
Tablice rejestracyjne CBR
Powierzchnia 3.4 km2
Ludność 1350 osób
Kody pocztowe 87-320


Polecam strony

Mapa Polski
Zdjęcia miast
Mapa Polski - Górzno
Górzno - zdjęcia miast

Tabele kalorii

Dodaj zdjęcie

Nowe zdjęcia

Jesienią nad jeziorem - GórznoJesienią nad jeziorem
Górzno
Nad dachami - GórznoNad dachami
Górzno
Panorama z wieżami kościoła - GórznoPanorama z wieżami kościoła
Górzno

Górzno - opis, położenie, historia

Górzno to miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Górzno w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Pierwsze wzmianki o Górznie pochodzą już z 1239 roku.
Górzno było wtedy własnością biskupów płockich i leżało na dawnej ziemi dobrzyńskiej.

Pierwsze prawa miejskie otrzymało w 1327 roku z rąk biskupa płockiego Floriana. W tym okresie Górzno było dobrze rozwiniętym ośrodkiem gospodarczym, jednym z większych miast ziemi dobrzyńskiej. Rozwijał się przede wszystkim handel drewnem i rybami.

Zygmunt III ustanowił w Górznie 3 jarmarki doroczne i targ tygodniowy.

W 1580 roku Górzno odwiedził król Stefan Batory . W 1595 roku 43 mieszczan żyło z uprawy pól, natomiast z rzemiosła utrzymywało się 11 szewców , 8 krawców, 3 kowali i 2 kuśnierzy. Prawie każde gospodarstwo prowadziło na własną rękę ubój trzody chlewnej i bydła.

W 1618 założono w miasteczku szkołę i szpital dla ubogich.

Po odzyskaniu niepodległości ważną sprawą było powołanie władz miejskich. I tak 9 listopada 1921 roku odbyły się po raz pierwszy wybory do samorządów miejskich. W Górznie do Rady Miejskiej wybrano 10 osób. Wybrano również Burmistrza. Jest to okres dynamicznego rozwoju miasta. Rozwija się rzemiosło i handel. Obserwuje się też dynamiczny rozwój kultury. Działał teatr amatorski, który miał długowieczną tradycję. Działało Bractwo Trzeźwości, które liczyło kilkuset członków. Działało Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Członkowie tego Stowarzyszenia organizowali wycieczki, słynne majówki no i byli też organizatorami sportu. Była kręgielnia, strzelnica, przystań kajakowa. Organizowane były liczne zabawy, w których uczestniczyli wszyscy.

 

Tagi: Górzno - opis, położenie, historia Górzna - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Górzno, mapa Górzna, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Górzno zdjęcia, Górzno galeria zdjęć, wakacje, Górzno ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.