Mapa Polski  Kontakt  Linki  Pomoc  Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Istebna - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 3 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Istebna

49.563 N    18.905 E
Mapa Polski - Istebna

Istebna

wieś

woj. śląskie
Powiat cieszyński
Gmina Istebna (gmina wiejska)

Informacje o mieście

Istebna - opis
Istebna - atrakcje i zabytki
Istebna - linki

Istebna - mapa

Wysokość 601m n.p.m.
Telefon 0-33
Tablice rejestracyjne SCI
Ludność 5000 osób
Kody pocztowe 43-470


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Kościół p.w. Dobrego Pasterza - Istebna Kościół p.w. Dobrego Pasterza
Istebna
Cmentarz - Istebna Cmentarz
Istebna
Zabytkowe drzwiczki konfesjonału w kościele na Stecówce - Istebna Zabytkowe drzwiczki konfesjonału w kościele na Stecówce
Istebna


Istebna - opis, położenie, historia

Istebna to miejscowość tworząca, wraz z Jaworzynką i Koniakowem, Beskidzką Trójwieś. Leży w Beskidzie Śląskim w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją.

Pierwsza wzmianka o Istebnej ukazała się w urbarzu Księstwa Cieszyńskiego z 1621 r., gdzie spisano wszystkich osadników i ich powinności mające obowiązywać od 1643 r. Istebnianie zobowiązani byli do produkcji gontów dla zamku w Cieszynie oraz do wyrębu i spławiania Olzą drewna na opał dla cieszyńskiego dworu.

W 1716 roku do Jabłonkowa przybył z misją rekatolizacji miejscowych górali - jezuita ks. Leopold Tempes. Wkrótce dotarł też do Istebnej, gdzie w 1720 r. wybudował drewnianą kaplicę, a obok niej szkołę. W 1794 r. dzięki staraniom Tempesa, ukończono nowy murowany kościół p.w. Dobrego Pasterza, a w 1819 r. powstała obok niego nowa murowana szkoła.

Od końca XVIII w. Coraz częściej trudniono się furmanieniem. Rudę darniową, którą wydobywano w okolicy Istebnej, wożono do hut w Ustroniu i Węgierskiej Górce, a drzewo do Cieszyna i Jabłonkowa.

Po rozpadzie monarchii Austro-Węgierskiej oraz wojnie czechosłowacko - polskiej o Śląsk Cieszyński z 1919 r. Istebna na mocy decyzji Rady Ambasadorów została przyznana Polsce. Wytyczona granica odcięła jednak wieś od jej centrum administracyjnego, jakim był Jabłonków. Dopiero otwarcie w 1932 r. drogi z Wisły, połączyło Istebną z resztą Śląska Cieszyńskiego.

Dziś Istebna jest wsią przede wszystkim turystyczną. Jest też ważnym ośrodkiem sportów zimowych, szczególnie dzięki rozbudowanym trasom do biegów narciarskich na przełęczy Kubalonka. Duża część ludności utrzymuje się jednak z rolnictwa i pracy w odległych miastach.

Lista kategorii - Istebna - atrakcje i zabytki

 
Strona główna » Lista miast (i) » Opis miejscowości Istebna

Tagi: Istebna - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Istebna opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Nielegalne wykorzystanie bazy danych lub jej fragmentu jest zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2024 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i