Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Jelenia Góra - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 3 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Jelenia Góra

50.904 N    15.719 E
Mapa Polski - Jelenia Góra

Jelenia Góra

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat Jelenia Góra

Informacje o mieście

Jelenia Góra - opis
Jelenia Góra - galeria zdjęć
Jelenia Góra - ulice
Jelenia Góra - linki

Jelenia Góra - mapa

Wysokość 347m n.p.m.
Telefon 0-75
Tablice rejestracyjne DJ
Powierzchnia 108.4 km2
Ludność 87000 osób
Kody pocztowe 58-500, 58-501, 58-503, 58-505, 58-506, 58-507, 58-508, 58-560, 58-570, 58-588


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Ratusz - Jelenia GóraRatusz
Jelenia Góra
Plac Ratuszowy - Jelenia GóraPlac Ratuszowy
Jelenia Góra
Ulica 1 Maja - Jelenia GóraUlica 1 Maja
Jelenia Góra


Jelenia Góra - opis, położenie, historia

Jelenia Góra to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr. Miasto to jest siedzibą Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest też najdłuższym miastem w Polsce.

Od niepamiętnych czasów okolice dzisiejszej Jeleniej Góry zamieszkiwały ludy słowiańskie, jednak początki miasta sięgają czasów piastowskich. Według tradycji miasto zostało założone przez Bolesława III Krzywoustego w 1108 roku.

Ludzie żyli z tego, co im dawała ziemia, lasy i rzeka, ale z czasem zaczęli zajmować się też wyrobem słodu, sukna i żelaza na sprzedaż; coraz większe znaczenie mieli kupcy, bo tędy przepływały towary między Królestwem Polskim a Czechami i Niemcami.

W 1392 roku Jelenia Góra przechodzi pod panowanie czeskie. Od zasiadających na praskim tronie Jagiellonów otrzymuje szeroką samodzielność i prawo bicia własnej monety, a w 1519 roku ważny przywilej corocznych jarmarków.

W końcu XV w. Jelenia Góra znacznie wyszła poza mury obronne, posiadała nawet kilka okolicznych wsi. Złe czasy nadeszły podczas protestancko - katolickiej wojny 30 - letniej (1618-1648). Mieszkańcy Jeleniej Góry byli w większości protestantami, austriaccy Habsburgowie zaś, którym teraz podlegali - katolikami. Ale obie strony łupiły ich jednakowo. W 1640 roku szwedzcy protestanci - odchodząc po skutecznej obronie przed katolikami, zniszczyli bramy miejskie i większe budynki, aby nie mogły posłużyć ich wrogom.

Po wojnie i odbudowie Jelenia Góra staje się jednym z bogatszych miast na Śląsku.

W trakcie działań wojennych w 1945 roku Jelenia Góra nie doznała żadnych zniszczeń. Szybko też miasto stało się stolicą kulturalną Dolnego Śląska. Już w sierpniu 1945 roku rozpoczął swą działalność miejscowy teatr, funkcjonowało archiwum, przymierzano się do otwarcia muzeum, rozpoczynano naukę w wielu nowych szkołach. Otwartych też zostało wiele zakładów przemysłowych, w tym jedyne w kraju zakłady optyczne.

 
Strona główna » Lista miast (j) » Opis miejscowości Jelenia Góra »

Tagi: Jelenia Góra - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Jelenia Góra opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Ujawnienie nielegalnego wykorzystania bazy danych lub jej fragmentu będzie wiązało się z zapłatą odszkodowania.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2017 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i