Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Kobyłka - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Kobyłka

52.339 N    21.196 E
Mapa Polski - Kobyłka

Kobyłka

miasto

woj. mazowieckie
Powiat wołomiński
Gmina Kobyłka (gmina miejska)

Informacje o mieście

Kobyłka - opis
Kobyłka - galeria zdjęć
Kobyłka - ulice
Kobyłka - linki

Kobyłka - mapa

Wysokość 91m n.p.m.
Telefon 0-22
Tablice rejestracyjne WWL
Powierzchnia 20.1 km2
Ludność 17600 osób
Kody pocztowe 05-230


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Urząd Miasta - KobyłkaUrząd Miasta
Kobyłka
Pomnik konia i Miejski Ośrodek Kultury - KobyłkaPomnik konia i Miejski Ośrodek Kultury
Kobyłka
Wnętrze Bazyliki p.w. św. Trójcy - KobyłkaWnętrze Bazyliki p.w. św. Trójcy
Kobyłka


Dodaj zdjęcie

Kobyłka - opis, położenie, historia

Kobyłka to miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim.
Ma dogodne połączenia kolejowe oraz autobusowe ze stolicą. Położone na linii kolejowej do Białegostoku.

Pierwsza pisana wzmianka o istnieniu osady Kobyłka zawarta została w dokumencie o sprzedaży ziem z 1415 r.

Bagniste i gęsto zalesione okolice stały się głównym powodem małego osadnictwa, dlatego też Kobyłka była tylko niewielką wsią na polanie leśnej.

Z chwilą włączenia w 1526 r. Mazowsza do Korony, dobra kobyłkowskie były czasowo dzierżawione, potem przeszły na własność możnej szlachty. W czasach Zygmunta III wieś należała do Stanisława Mińskiego, senatora i podkanclerza koronnego.

W początku XVIII w. gospodarował tu syn wojewody biskup sufragan płocki Marcin Załuski. Bardzo owocnym rokiem okazał się 1751, w którym biskup otrzymał przywilej królewski nadający prawa miejskie Kobyłce, zmieniający jednocześnie jej nazwę na Załuszczyn (od jego nazwiska: Załuski). Mimo dogłębnych starań nazwa po prostu nie przyjęła się i wieś pozostała nadal Kobyłką.

W roku 1778 wojewoda sprzedał Kobyłkę Aleksandrowi Unrungowi staroście hemersztyrtskiemu, będącemu jednocześnie administratorem generalnym mennicy warszawskiej. Założył on w Kobyłce wytwórnie mydła, pończoch, a przede wszystkim uruchomił w 1778 roku warsztaty tkackie pasów kontuszowych czyli tzw. persjarnię.

Kobyłka stała się w XVIII w. modną i często uczęszczaną miejscowością o walorach turystycznych. Młodzieży warszawskiej spodobała się karczma mieszcząca się na okazałym rynku, a wiernym – przepiękny kościół. Szybki rozwój miasta przerwała insurekcja kościuszkowska.

Trzeci rozbiór Polski w 1795 roku ukształtował niekorzystnie granice zaborów na tym terenie, utrudniając odbudowę zniszczeń wojennych. Kobyłka znalazła się w zaborze austriackim, odcięła granicę państwową od Warszawy naturalnego centrum Mazowsza.

W 1862 roku uruchomiono Kolej Warszawsko-Petersburską. Kobyłka uzyskała nowe możliwości rozwoju, głównie przez ułatwiony zbyt produktów rolnych. Powstały cegielnie wykorzystujące bogate pokłady gliny.

I wojna światowa oszczędziła Kobyłkę. Następna fala wojenna w 1920 r. dotarła do samych granic miejscowości. Walki w dniach 14 i 15 sierpnia toczyły się wzdłuż rzeki Czarnej i Długiej, we wsi Ossów, z tamtych czasów pozostały ślady rowów strzeleckich, kapliczka na cmentarzu poległych żołnierzy, oraz kamień pomnik, gdzie zginął kapelan ks. Ignacy Skorupka.

Odzyskanie niepodległości spowodowało napływ ludności w Kobyłce z powodu możliwości taniego zamieszkania.

Tagi: Kobyłka - opis, położenie, historia Kobyłki - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Kobyłka zdjęcia, Kobyłka galeria zdjęć, wakacje, Kobyłka ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.