Zdjęcia miast Kontakt Linki Pomoc Regulamin Polityka Prywatności
Wybierz język:
PL
EN
 

Galeria zdjęć polskich miast

Mapa Polski, zdjęcia miast, galeria zdjęć, atrakcje turystyczne, zamki, pałace, zabytki, ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Lądek-Zdrój - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Lądek-Zdrój

50.343 N    16.880 E
Mapa Polski - Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Lądek-Zdrój (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Lądek-Zdrój - opis
Lądek-Zdrój - galeria zdjęć
Lądek-Zdrój - linki

Lądek-Zdrój - mapa

Wysokość 452m n.p.m.
Telefon 0-74
Tablice rejestracyjne DKL
Powierzchnia 20.1 km2
Ludność 6800 osób
Kody pocztowe 57-540


Polecam strony

Mapa Polski
Zdjęcia miast
Mapa Polski - Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój - zdjęcia miast

Tabele kalorii

Dodaj zdjęcie

Nowe zdjęcia

Ołtarz w kruchcie południowej w kościele Narodzenia NMP - Lądek-ZdrójOłtarz w kruchcie południowej w kościele Narodzenia NMP
Lądek-Zdrój
Wnętrze Kościoła p.w. Narodzenia NMP - Lądek-ZdrójWnętrze Kościoła p.w. Narodzenia NMP
Lądek-Zdrój
Wnętrze Kościoła p.w. Narodzenia NMP, ambona - Lądek-ZdrójWnętrze Kościoła p.w. Narodzenia NMP, ambona
Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój - opis, położenie, historia

Lądek Zdrój - miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba władz gminy.
Położony jest na Ziemi Kłodzkiej pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, 25 km na południowy wschód od Kłodzka na terenie przynależnym geograficznie do Sudetów Południowo-Wschodnich.

Jako uzdrowisko Lądek Zdrój jest znane, wg tradycji, od XI wieku, a na pewno od XIII wieku, bowiem z tego wieku pochodzą odnalezione na terenie Lądka ślady pierwotnej obudowy źródła, szczątki urządzeń kąpielowych oraz naczyń.

Uważane jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających spod bitwy pod Legnicą.

Prawa miejskie uzyskał w 1282 z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa.

Jeden z pożarów, w 1739 roku, strawił większość zabudowań Lądka, stąd większość budynków w mieście to obiekty wybudowane po tym roku. W roku 1765 przebywał na kuracji w Lądku Zdroju król pruski Fryderyk II.

W 1790 i 99 Lądek Zdrój gościł Johanna Wolfganga Goethego, w 1800 rodzinę królewską - Fryderyka Wilhelma III z żoną Luizą, a w 1813 cara Aleksandra I.
W XIX wieku Lądek Zdrój stał się bardzo modnym i drogim kurortem, dzięki czemu władze miasta miały fundusze na elektryfikację, gazyfikację, wybudowanie wodociągów i kanalizacji.

Po II wojnie światowej część obiektów sanatoryjnych została zajęta przez armię sowiecką, które odzyskano dopiero w 1991 roku.

 

Tagi: Lądek-Zdrój - opis, położenie, historia Lądka-Zdroju - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Lądek-Zdrój, mapa Lądka-Zdroju, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Lądek-Zdrój zdjęcia, Lądek-Zdrój galeria zdjęć, wakacje, Lądek-Zdrój ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.