Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Łosice - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Łosice

52.212 N    22.718 E
Mapa Polski - Łosice

Łosice

miasto

woj. mazowieckie
Powiat łosicki
Gmina Łosice (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Łosice - opis
Łosice - galeria zdjęć
Łosice - ulice
Łosice - linki

Łosice - mapa

Wysokość 157m n.p.m.
Telefon 0-83
Tablice rejestracyjne WLS
Powierzchnia 23.8 km2
Ludność 7200 osób
Kody pocztowe 08-200


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Kirkut - cmentarz żydowski - ŁosiceKirkut - cmentarz żydowski
Łosice
Łosicki Dom Kultury - ŁosiceŁosicki Dom Kultury
Łosice
Pomnik - ŁosicePomnik
Łosice


Dodaj zdjęcie

Łosice - opis, położenie, historia

Łosice to miasto w woj. mazowieckim, siedziba powiatu łosickiego i gminy miejsko-wiejskiej Łosice.

Pierwsze wzmianki o Łosicach pochodzą z 1264 roku. Początków Łosic można doszukiwać się w położonym 6 km od miasta grodzisku średniowiecznym pochodzącym z okresu XI-XIII w., leżącym w sąsiedztwie wsi Dzięcioły. Udokumentowana historia miasta zaczyna się od 1505 roku, kiedy to z rąk króla Aleksandra Jagiellończyka Łosice otrzymały prawa miejskie.

Pierwszych dokładniejszych danych o stanie miasta dostarcza inwentarz starostwa mielnickiego z 1551 roku. W Łosicach istniały wówczas dwie cerkwie: pw. św. Przeczystej (Matki Boskiej) i św. Michała oraz dwa kościoły rzymskokatolickie: pw. św. Zygmunta i św. Ducha. Około 1560 roku wraz z południową częścią starostwa mielnickiego zostały wyodrębnione jako osobna dzierżawa królewska, wkrótce potem nazwana starostwem.

Wojna ze Szwedami w latach 1655-1660 przyniosła niemal zupełną ruinę miasta. Jednak jego pozycja w XVIII wieku znacznie się podniosła.

W okresie Królestwa Warszawskiego w 1809 roku Łosice awansowały do rangi miasta powiatowego. Pełniły tę funkcję również w Królestwie Polskim. Z mapy powiatowej Królestwa Łosice zniknęły w 1842 roku, po upadku powstania listopadowego, w wyniku przeprowadzonej carskiej reformy administracyjnej. Nadano jednak Łosicom status miasta okręgowego. Taki stan utrzymał się do 1867 roku, kiedy to za zdecydowany udział miejscowej ludności w powstaniu styczniowym Łosice straciły prawa miejskie i zostały zdegradowane do roli gminy.

Tagi: Łosice - opis, położenie, historia Łosic - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Łosice, mapa Łosic, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Łosice zdjęcia, Łosice galeria zdjęć, wakacje, Łosice ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.