Zdjęcia miast Kontakt Linki Pomoc Regulamin Polityka Prywatności
Wybierz język:
PL
EN
 

Galeria zdjęć polskich miast

Mapa Polski, zdjęcia miast, galeria zdjęć, atrakcje turystyczne, zamki, pałace, zabytki, ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Olkusz - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Olkusz

50.281 N    19.566 E
Mapa Polski - Olkusz

Olkusz

miasto

woj. małopolskie
Powiat olkuski
Gmina Olkusz (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Olkusz - opis
Olkusz - galeria zdjęć
Olkusz - ulice
Olkusz - linki

Olkusz - mapa

Wysokość 398m n.p.m.
Telefon 0-32
Tablice rejestracyjne KOL
Powierzchnia 25.6 km2
Ludność 37700 osób
Kody pocztowe 32-300, 32-305


Polecam strony

Mapa Polski
Zdjęcia miast
Mapa Polski - Olkusz
Olkusz - zdjęcia miast

Tabele kalorii

Dodaj zdjęcie

Nowe zdjęcia

Bazylika św. Andrzeja - OlkuszBazylika św. Andrzeja
Olkusz
Peron na dworcu kolejowym - OlkuszPeron na dworcu kolejowym
Olkusz
Ul. Króla Kazimierza Wielkiego - OlkuszUl. Króla Kazimierza Wielkiego
Olkusz

Olkusz - opis, położenie, historia

Olkusz - miasto powiatowe w województwie małopolskim (do 1999 roku w województwie katowickim), położone na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Babą.

Powstanie pierwszej osady dającej początek miastu, łączone jest z występowaniem na tym terenie bogatych złóż galeny. Płytkie zaleganie kruszcu, liczne wychodnie, metaliczny wygląd i łatwość uzyskiwania z niego metalu, musiały sprzyjać wczesnemu jego odkryciu.

Przed 1299 rokiem miasto zostało lokowane na prawie niemieckim.
Od tego momentu następuje intensywny rozwój Olkusza. Na początku XIV wieku gród zostaje otoczony murami miejskimi i następuje rozbudowa farnego kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła.

Pozycja Olkusza ugruntowana przez Kazimierza Wielkiego staje się podstawą dynamicznego rozwoju miasta w okresie panowania Jagiellonów. Z 1386 roku, pochodzi najstarsza znana pieczęć miejska, zawieszona została przy dokumencie, w którym miasto składało hołd, nowemu królowi Władysławowi Jagielle.

W XV wieku wyczerpaniu ulegają położone płytko pokłady surowców, wtedy to zostają wybudowane sztolnie umożliwiające wydobycie z pokładów umiejscowionych na znacznie większej głębokości.

W wyniku trzeciego rozbioru Polski w 1795 roku Olkusz przeszedł pod panowanie austriackie, ale po pokoju w Schönbrun w 1809 roku miasto znalazło się w Księstwie Warszawskim, a od 1815 roku w Królestwie Polskim.

Na początku września 1939 miasto zostało w wyniku działań wojennych zajęte przez Wehrmacht. Rządy objęła mniejszość niemiecka, miasto przemianowano najpierw na Olkusch, a później Ilkenau, utworzono także getto żydowskie.

 

Tagi: Olkusz - opis, położenie, historia Olkusza - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Olkusz, mapa Olkusza, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Olkusz zdjęcia, Olkusz galeria zdjęć, wakacje, Olkusz ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.