Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Ostróda - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 3 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Ostróda

53.696 N    19.965 E
Mapa Polski - Ostróda

Ostróda

miasto

woj. warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Ostróda (gmina miejska)

Informacje o mieście

Ostróda - opis
Ostróda - galeria zdjęć
Ostróda - ulice
Ostróda - linki

Ostróda - mapa

Wysokość 111m n.p.m.
Telefon 0-89
Tablice rejestracyjne NOS
Powierzchnia 14.2 km2
Ludność 33600 osób
Kody pocztowe 14-100, 14-101, 14-102, 14-103, 14-104


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Ulica Czarnieckiego blisko skrzyżowania z 21 Stycznia - OstródaUlica Czarnieckiego blisko skrzyżowania z 21 Stycznia
Ostróda
Skrzyżowanie Czarnieckiego z Piłsudskiego - OstródaSkrzyżowanie Czarnieckiego z Piłsudskiego
Ostróda
Skrzyżowanie Stapińskiego z Mickiewicza - OstródaSkrzyżowanie Stapińskiego z Mickiewicza
Ostróda


Ostróda - opis, położenie, historia

Ostróda to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.

Ostróda powstała w XIII wieku w pobliżu krzyżackiego zamku. Mimo lokacji miejskiej do czasu doprowadzenia linii kolejowej Ostróda pozostawała miasteczkiem o znaczeniu wyłącznie lokalnym.

W X-XIV wieku na terenie ziem pruskich istniał zwarty etnicznie i kulturowo zespół. Prusowie byli ludem rolniczym, prowadzili gospodarkę dwupolową, a od początku XIII wieku- trójpolową. W 1341 roku powołano komturstwo Ostródzkie. Ostróda stała się siedzibą administracyjną, militarną i gospodarczą Krzyżaków.

15 lipca 1410 roku rozegrała się decydująca bitwa pod Grunwaldem, zakończona klęską Krzyżaków. Wojska królewskie ruszyły 17 lipca ku Malborkowi. Mikołaj z Durąga, szlachcic pruski, opanował zamek w Ostródzie.

Po wojnie 13-letniej i Hołdzie Pruskim w 1525 roku nastąpił napływ ludności polskiej głównie z Mazowsza i Ziemi Chełmińskiej w okolice Ostródy. Dlatego wiele wsi otrzymało nazwy polskie między innymi Napromek, Grabin, Grabinek, Lubajny, Lipowo, Pietrzwałd, Wygoda, Stare Jabłonki. Kierowała się tu głównie szlachta wykupując opustoszałe posiadłości rycerskie.

W pierwszej połowie XVII wieku wojna szwedzka objęła Prusy Książęce, szwedzi zajęli między innymi Ostródę i okolice. Wsie uległy znacznemu spustoszeniu, szerzyły się choroby i głód.
W 1659 roku roku stacjonowały w starostwie ostródzkim wojska cesarskie, polskie i elektorskie. Kościoły w Ornowie i Samborowie obrabowano i spalono.

W drugiej połowie XIX wieku kończyła się epoka dyliżansu ustępując miejsca epoce kolei żelaznych. Wraz z budową linii kolejowych podjęto budowę kanałów wodnych.

W 1876 zakończono budowę kanału Ostródzko- Elbląskiego, a w 1902 roku powstało Towarzystwo Żeglugi Wodnej zajmujące się systematyczną eksploatacją kanału dla celów gospodarczych i turystycznych.
Strona główna » Lista miast (o) » Opis miejscowości Ostróda »

Tagi: Ostróda - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Ostróda opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Ujawnienie nielegalnego wykorzystania bazy danych lub jej fragmentu będzie wiązało się z zapłatą odszkodowania.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2017 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i