Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Puck - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Puck

54.718 N    18.409 E
Mapa Polski - Puck

Puck

miasto

woj. pomorskie
Powiat pucki

Informacje o mieście

Puck - opis
Puck - galeria zdjęć
Puck - ulice
Puck - linki

Puck - mapa

Kody pocztowe 84-100


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Centrum miasta - PuckCentrum miasta
Puck
Rynek - PuckRynek
Puck
Piknik lotniczy w Pucku - PuckPiknik lotniczy w Pucku
Puck


Dodaj zdjęcie

Puck - opis, położenie, historia

Puck, miasto powiatowe w województwie pomorskim, na Pobrzeżu Gdańskim, u podnóża Kępy Puckiej. Port rybacki i kąpielisko morskie, ośrodek rybołówstwa i przetwórstwa rybnego. Siedziba powiatu puckiego.

Historia Pucka od samego początku ściśle związana jest z Bałtykiem.
Początki grodu przypadają na III-VI w. W X w natomiast powstała osada i duży port, a wkrótce potem kasztelania książąt wschodniopomorskich.

Od 1309 we władaniu Krzyżaków, siedziba komturii, prawa miejskie uzyskał z rąk niemieckich w 1348 roku.

W czasie wojny trzynastoletniej miasto zostało oddane w zastaw Gdańskowi, a w roku 1457 Gdańszczanie przekazali je na trzy lata wypędzonemu ze Szwecji królowi Karolowi Knutsonowi za piętnaście tysięcy grzywien.

W połowie XVIII wieku maisto podupadło i w 1772 roku zostało włączone do państwa Fryderyka Wielkiego. 1818 zostało siedzibą powiatu w rejencji gdańskiej (nosiło wówczas dźwięcznie brzmiącą nazwę Putzig), wówczas jego znaczenie troszeczkę wzrosło. W owym czasie wytwarzano tu piwo puckie, słynne na całe Pomorze (i nie tylko).

Wydarzenia historyczne, które do dziś żywo znaczą się w społeczności nadmorskiego miasteczka wiążą się z powrotem Polski nad Bałtyk w 1919 r., kiedy po zakończeniu I wojny światowej traktatem wersalskim Puck wrócił do odrodzonej z niewoli Rzeczpospolitej.
10 lutego 1920 roku odbyły się tu słynne Zaślubiny Polski z morzem z udziałem generała Hallera. Aż do 1926 roku Puck był jedynym polskim portem nad morzem (poza Gdańskiem).

W 1939 roku miasto zajmują wojska niemieckie.
W latach 1941-44 istniał tu obóz pracy, gdzie więźniowie produkowali części do samolotów.
w 1945 wkraczają wojska sowieckie i oswobadzają Puck z rąk
hitlerowców.

W 1972 roku, powstało Muzeum Ziemi Puckiej gdzie zgromadzono zbiory przedstawiające dzieje miasta.

Tagi: Puck - opis, położenie, historia Pucka - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Puck, mapa Pucka, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Puck zdjęcia, Puck galeria zdjęć, wakacje, Puck ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.