Zdjęcia miast Kontakt Linki Pomoc Regulamin Polityka Prywatności
Wybierz język:
PL
EN
 

Galeria zdjęć polskich miast

Mapa Polski, zdjęcia miast, galeria zdjęć, atrakcje turystyczne, zamki, pałace, zabytki, ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Racibórz - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Racibórz

50.097 N    18.209 E
Mapa Polski - Racibórz

Racibórz

miasto

woj. śląskie
Powiat raciborski
Gmina Racibórz (gmina miejska)

Informacje o mieście

Racibórz - opis
Racibórz - galeria zdjęć
Racibórz - ulice
Racibórz - linki

Racibórz - mapa

Kody pocztowe 47-400


Polecam strony

Mapa Polski
Zdjęcia miast
Mapa Polski - Racibórz
Racibórz - zdjęcia miast

Tabele kalorii

Dodaj zdjęcie

Nowe zdjęcia

Rynek - RacibórzRynek
Racibórz
Kościół św. Jana Chrzciciela - RacibórzKościół św. Jana Chrzciciela
Racibórz
Pomnik Josepha von Eichendorffa - RacibórzPomnik Josepha von Eichendorffa
Racibórz

Racibórz - opis, położenie, historia

Racibórz to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, na zachodnim krańcu Rybnickiego Okręgu Węglowego (ROW), będącego jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w kraju.

Ziemia raciborska leży w dolinie górnej Odry. Sąsiaduje ona z Kotliną Raciborsko-Oświęcimską, która otoczona jest przez: Pogórze Karpackie, Góry Opawskie, próg Wyżyny Śląskiej. Między tymi wzniesieniami istnieją naturalne obniżenia terenu zwane bramami.

Gród raciborski, broniący przeprawy przez Odrę na drodze handlowej prowadzący przez Bramę Morawską do Polski, istniał już w IX w. Leżał na skrzyżowaniu szlaków z Czech i Moraw do Krakowa, na Ruś i na Śląsk.

Racibórz wyrósł na silny gród warowny - dwukrotnie w 1241 roku był w stanie stawić czoła nawałnicy tatarskiej, której uległ nawet Kraków. W 1299 r. wolą księcia Przemysława władze w Raciborzu przejęła rada miejska.

Prawa miejskie Racibórz otrzymał w pierwszej ćwierci XIII wieku. W dniu 17 czerwca 1299 roku Przemko (książę raciborski) nadał Raciborzowi prawa miejskie według prawa magdeburskiego, na podstawie których miasto przejęło od księcia wiele jego uprawnień.

W pierwszej połowie XIV w. było to najludniejsze miasto na południowym Śląsku. We władaniu Piastów utrzymał się Racibórz do 1336 r. Miasto przejęli wtedy opawscy Przemyślidzi.

Po wojnie prusko-austriackiej o Śląsk, Racibórz został w połowie XVIII wieku wcielony do Królestwa Pruskiego. Nastąpił wtedy rozwój gospodarczy miasta, szczególnie szybki po wybudowaniu w 1846 roku linii kolejowej, która dwa lata później połączyła Berlin przez Racibórz z Wiedniem.

Zmiany polityczne i gospodarcze w Europie po I wojnie światowej, odrodzenie się państwa polskiego i powstanie państwa czechosłowackiego, spowodowały upadek znaczenia Raciborza jako miasta leżącego na ważnym szlaku komunikacyjnym i ośrodka przemysłowego. Powstałe granice państwowe pozrywały dotychczasowe więzi gospodarcze, łączące cały region.

 

Tagi: Racibórz - opis, położenie, historia Raciborza - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Racibórz, mapa Raciborza, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Racibórz zdjęcia, Racibórz galeria zdjęć, wakacje, Racibórz ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.