Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Ruda Śląska - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Ruda Śląska

50.256 N    18.856 E
Mapa Polski - Ruda Śląska

Ruda Śląska

miasto

woj. śląskie
Powiat Ruda Śląska
Gmina Ruda Śląska

Informacje o mieście

Ruda Śląska - opis
Ruda Śląska - galeria zdjęć
Ruda Śląska - ulice
Ruda Śląska - linki

Ruda Śląska - mapa

Wysokość 273m n.p.m.
Telefon 0-32
Tablice rejestracyjne SRS, SL
Powierzchnia 77.7 km2
Ludność 147403 osób
Kody pocztowe 41-700, 41-705, 41-706, 41-707, 41-709, 41-710, 41-711, 41-712, 41-713, 41-714


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Pętla autobusowa Halemba - Ruda ŚląskaPętla autobusowa Halemba
Ruda Śląska
Kopalnia Halemba - Ruda ŚląskaKopalnia Halemba
Ruda Śląska
Pod kopalnią Halemba - Ruda ŚląskaPod kopalnią Halemba
Ruda Śląska


Dodaj zdjęcie

Ruda Śląska - opis, położenie, historia

Ruda Śląska to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

Ruda Śląska - istniała już w 1243 roku. O jej lokalizacji na prawie niemieckim wspomina tzw. rejestr Ujazdu, sporządzony w latach 1295-1305.

Od samego początku tereny miasta związane były z wydobyciem rud metali. Doprowadziło to do odkrycia znacznie cenniejszego produktu - węgla kamiennego w drugiej połowie XVII wieku.

Od 1740 roku na terenie Rudy rozpoczęły się formalne starania o nadanie kopalń.

Obfite zasoby węgla przyciągały wielu przedsiębiorców, którzy inwestowali w ten teren budując kopalnie, huty, koksownie oraz cegielnie. Wpłynęło to na szybki wzrost liczby mieszkańców i zmieniło oblicze rudzkiej wsi. Rolnictwo ograniczało się do drobnych gospodarstw, których właściciele pracowali również w przemyśle.
Pierwsza na Śląsku kopalnia węgla powstała w 1741 roku.

Od 1742 roku Ruda Śląska była pod panowaniem Prus. Szybki rozwój nastąpił w XIX w. w związku z rozbudową kopalń węgla i poprowadzeniem linii kolejowej z Wrocławia.
W 1840 roku oddano do użytku hutę cynku Carlshütte, wówczas jedną z największych w Europie, od 1856 r. funkcjonowała huta żelaza Bertha, powstawały kolejne kopalnie.

Czas okupacji hitlerowskiej to kolejne bolesne daty w historii miasta. Na terenie Starej Kuźnicy powstał w 1942 roku oddział obozu koncentracyjnego z Oświęcimia. Miasto przetrwało wojnę.

Na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej było wiele miejscowości, każde z własną wielowiekową przeszłością. W 1951 roku w wyniku zlikwidowania powiatu katowickiego stworzono z nich dwa miasta wydzielone: Nowy Bytom i Rudę. W 1959 roku oba miasta połączono i tak powstała dzisiejsza Ruda Śląska.

Tagi: Ruda Śląska - opis, położenie, historia Rudy Śląskiej - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Ruda Śląska zdjęcia, Ruda Śląska galeria zdjęć, wakacje, Ruda Śląska ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.