Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Rypin - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Rypin

53.066 N    19.409 E
Mapa Polski - Rypin

Rypin

miasto

woj. kujawsko-pomorskie
Powiat rypiński

Informacje o mieście

Rypin - opis
Rypin - ulice
Rypin - linki

Rypin - mapa

Kody pocztowe 87-500


Tabele kalorii

Rypin - opis, położenie, historia

Rypin - miasto i gmina we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie rypińskim. Położone na szlaku wiodącym z Kujaw na Warmię i z Pomorza na Mazowsze. Leży w północno-wschodniej części historycznej Ziemi Dobrzyńskiej nad rzeką Rypienicą - dopływem Drwęcy.
Ze względu na duże skupiska jezior na południowym zachodzie, okolice nazywane są Szwajcarią Dobrzyńską.

Pierwsze wzmianki pochodzą z tzw. Przywileju Bolesława Śmiałego dla klasztoru Benedyktynów w Mogilnie z dnia 11 kwietnia 1065 roku.

Już w XI wieku miasto stało się stolicą odrębnej jednostki terytorialnej, zwanej kasztelanią, a od wieku XIV – powiatu.

Gród kilkakrotnie płonął, prawdopodobnie podpalany w czasie najazdów ludów bałtyckich (Prusów i Litwinów) a od końca XIII w. Krzyżaków.

Zniszczony został całkowicie w 1329 roku więcej już nie był odbudowywany. Translokacja całego ośrodka osadniczego na obszar dzisiejszego m. Rypina nastąpiła w pierwszej połowie XIV wieku.

Przywilej lokacyjny dla Rypina odnowił 24 czerwca 1345 roku Władysław, książę dobrzyński. W XIV wieku Rypin był otoczony murami obronnymi z dwiema bramami – basztami, sierpecką na południu i drugą – przed mostem na Rypienicy.

Spokojny rozwój trwał do XVII wieku, gdy najazdy szwedzkie zrujnowały Rypin, tak jak wiele innych miast. Nie oszczędziła go także wojna północna z lat 1700-1721. Ponownie miasto odżyło po tych wydarzeniach około połowy XVIII wieku. Niewątpliwy wpływ na to miało osiedlanie się Żydów, którzy rozwijali miejscową gospodarkę.

Na mocy przywileju wystawionego w 1779 r. przez burmistrza i radę miasta Rypina Żydzi otrzymali szereg uprawnień i stali się pełnoprawnymi obywatelami miasta.

W czasie I wojny światowej, od 1915 roku, Rypin znalazł się pod władzą niemiecką. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku doprowadziło do wyzwolenia spod niemieckiej okupacji.

Okres II Rzeczpospolitej był czasem rozkwitu miasta. Rozbudowano infrastrukturę: szpital św. Marcina (obecnie dra Franciszka Dłutka), Szkoła Podstawowa im. J. Piłsudskiego (obecnie SP nr 1), gimnazjum (obecnie Zespół Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego), stadion miejski (obecnie boisko Gimnazjum im. Józefa Wybickiego). Rozwijała się gospodarka, powstały: Spółdzielnia Mleczarska ROTR, Bank Spółdzielczy, Spółdzielczy Młyn Rolniczy. Swoje struktury miały w Rypinie liczne organizacje ogólnopolskie i stowarzyszenia lokalne.
 

Tagi: Rypin - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Rypin opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.