Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Rypin - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Rypin

53.066 N    19.409 E
Mapa Polski - Rypin

Rypin

miasto

woj. kujawsko-pomorskie
Powiat rypiński

Informacje o mieście

Rypin - opis
Rypin - ulice
Rypin - linki

Rypin - mapa

Kody pocztowe 87-500


Tabele kalorii

Dodaj zdjęcie

Rypin - opis, położenie, historia

Rypin - miasto i gmina we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie rypińskim. Położone na szlaku wiodącym z Kujaw na Warmię i z Pomorza na Mazowsze. Leży w północno-wschodniej części historycznej Ziemi Dobrzyńskiej nad rzeką Rypienicą - dopływem Drwęcy.
Ze względu na duże skupiska jezior na południowym zachodzie, okolice nazywane są Szwajcarią Dobrzyńską.

Pierwsze wzmianki pochodzą z tzw. Przywileju Bolesława Śmiałego dla klasztoru Benedyktynów w Mogilnie z dnia 11 kwietnia 1065 roku.

Już w XI wieku miasto stało się stolicą odrębnej jednostki terytorialnej, zwanej kasztelanią, a od wieku XIV – powiatu.

Gród kilkakrotnie płonął, prawdopodobnie podpalany w czasie najazdów ludów bałtyckich (Prusów i Litwinów) a od końca XIII w. Krzyżaków.

Zniszczony został całkowicie w 1329 roku więcej już nie był odbudowywany. Translokacja całego ośrodka osadniczego na obszar dzisiejszego m. Rypina nastąpiła w pierwszej połowie XIV wieku.

Przywilej lokacyjny dla Rypina odnowił 24 czerwca 1345 roku Władysław, książę dobrzyński. W XIV wieku Rypin był otoczony murami obronnymi z dwiema bramami – basztami, sierpecką na południu i drugą – przed mostem na Rypienicy.

Spokojny rozwój trwał do XVII wieku, gdy najazdy szwedzkie zrujnowały Rypin, tak jak wiele innych miast. Nie oszczędziła go także wojna północna z lat 1700-1721. Ponownie miasto odżyło po tych wydarzeniach około połowy XVIII wieku. Niewątpliwy wpływ na to miało osiedlanie się Żydów, którzy rozwijali miejscową gospodarkę.

Na mocy przywileju wystawionego w 1779 r. przez burmistrza i radę miasta Rypina Żydzi otrzymali szereg uprawnień i stali się pełnoprawnymi obywatelami miasta.

W czasie I wojny światowej, od 1915 roku, Rypin znalazł się pod władzą niemiecką. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku doprowadziło do wyzwolenia spod niemieckiej okupacji.

Okres II Rzeczpospolitej był czasem rozkwitu miasta. Rozbudowano infrastrukturę: szpital św. Marcina (obecnie dra Franciszka Dłutka), Szkoła Podstawowa im. J. Piłsudskiego (obecnie SP nr 1), gimnazjum (obecnie Zespół Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego), stadion miejski (obecnie boisko Gimnazjum im. Józefa Wybickiego). Rozwijała się gospodarka, powstały: Spółdzielnia Mleczarska ROTR, Bank Spółdzielczy, Spółdzielczy Młyn Rolniczy. Swoje struktury miały w Rypinie liczne organizacje ogólnopolskie i stowarzyszenia lokalne.
 

Tagi: Rypin - opis, położenie, historia Rypina - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Rypin, mapa Rypina, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Rypin zdjęcia, Rypin galeria zdjęć, wakacje, Rypin ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.