Zdjęcia miast Kontakt Linki Pomoc Regulamin Polityka Prywatności
Wybierz język:
PL
EN
 

Galeria zdjęć polskich miast

Mapa Polski, zdjęcia miast, galeria zdjęć, atrakcje turystyczne, zamki, pałace, zabytki, ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Sandomierz - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Sandomierz

50.682 N    21.750 E
Mapa Polski - Sandomierz

Sandomierz

miasto

woj. świętokrzyskie
Powiat sandomierski

Informacje o mieście

Sandomierz - opis
Sandomierz - galeria zdjęć
Sandomierz - ulice
Sandomierz - linki

Sandomierz - mapa

Kody pocztowe 27-600


Polecam strony

Mapa Polski
Zdjęcia miast
Mapa Polski - Sandomierz
Sandomierz - zdjęcia miast

Tabele kalorii

Dodaj zdjęcie

Nowe zdjęcia

Sandomierskie podziemia - SandomierzSandomierskie podziemia
Sandomierz
Ratusz - SandomierzRatusz
Sandomierz
Rynek - SandomierzRynek
Sandomierz

Sandomierz - opis, położenie, historia

Sandomierz to miasto w województwie świętokrzyskim nad rzeką Wisłą. Położone na kilku wzgórzach, na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej. Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem jest położona na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej.

Początki Sandomierza sięgają czasów przedhistorycznych. Najdawniejsze wzmianki historyczne sięgają X w.
Osada - w X na terenie wzgórza zamkowego, od XI wieku gród, siedziba książęca. Obok zbudowanego później Domu Długosza, powstał w sąsiedztwie drugi gród, który dał początek miastu.

W okresie podziałów na dzielnice Sandomierz stał się stolicą księstwa. Prawa miejskie Sandomierz uzyskał prawdopodobnie przed 1227 r. Po zniszczeniach miasta przez Tatarów w latach 1241, 1259-60, ponowna lokacja w 1286 r.
Handel odegrał ważną rolę w rozwoju miasta w XV wieku (Sandomierz leżał na trasie drogi wiślanej związanej z handlem zbożem).

W okresie zaborów Sandomierz stał się miastem pogranicznym między Królestwem Polskim a Galicją i stracił swoje znaczenie administracyjne a także gospodarcze. Dodatkowo został dość poważnie zniszczony przez pierwszą wojnę światową. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę miasto wyrwało się ze stagnacji i zaczęło się prężnie rozwijać.

 

Tagi: Sandomierz - opis, położenie, historia Sandomierza - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Sandomierz, mapa Sandomierza, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Sandomierz zdjęcia, Sandomierz galeria zdjęć, wakacje, Sandomierz ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.