Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Stargard Szczeciński - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Stargard Szczeciński

53.336 N    15.050 E
Mapa Polski - Stargard Szczeciński

Stargard Szczeciński

miasto

woj. zachodniopomorskie
Powiat stargardzki
Gmina Stargard Szczeciński (gmina miejska)

Informacje o mieście

Stargard Szczeciński - opis
Stargard Szczeciński - galeria zdjęć
Stargard Szczeciński - ulice
Stargard Szczeciński - linki

Stargard Szczeciński - mapa

Wysokość 21m n.p.m.
Telefon 0-91
Tablice rejestracyjne ZST
Powierzchnia 48.1 km2
Ludność 71000 osób
Kody pocztowe 73-100, 73-101, 73-102, 73-103, 73-104, 73-105, 73-106, 73-107, 73-110


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Kolejowa wieża ciśnień - Stargard SzczecińskiKolejowa wieża ciśnień
Stargard Szczeciński
Miejska wieża ciśnień - Stargard SzczecińskiMiejska wieża ciśnień
Stargard Szczeciński
Głaz pamiątkowy: PTTK 100-lat turystyki polskiej - Stargard SzczecińskiGłaz pamiątkowy: PTTK 100-lat turystyki polskiej
Stargard Szczeciński


Stargard Szczeciński - opis, położenie, historia

Stargard Szczeciński należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim. Początki jego powstania sięgają VIII - IX wieku, gdy to około 1 km na południe od dzisiejszego centrum rozwinęła się osada Osetno. Jej mieszkańcy przyczynili się do budowy grodu w zakolu rzeki Iny - w okolicy obecnie istniejącej Baszty Białogłówki.

W okresie X-XII w. stargardzki ośrodek rozwijał się dzięki dogodnemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, idących z Wolina do Poznania oraz ze Szczecina na wschód i południe. Ważną rolę w komunikacji odegrała rzeka Ina.

Przyspieszony rozwój ośrodka grodowego nastąpił po nadaniu magdeburskich praw miejskich w 1243 roku przez księcia pomorskiego Barnima I.

W 1255 r. w czasie napadu Brandenburczyków na Pomorze, ziemia stargardzką została spustoszona przez Niemców aż po Kołobrzeg. Po śmierci księcia Barnima I w 1279 r., korzystając z trudności rodzinnych Pomorzan, margraf brandenburski Albrecht rzucił się na Pomorze, obiegł Stargard i zdobył go.

Pod koniec XIII wieku wyburzono obramowania starego grodziska i przystąpiono do budowy murów kamienno - ceglanych, obejmujących zarówno teren dawnego grodu, jak i rozbudowanego podgrodzia. Ina stała się ważną drogą komunikacyjną, po której barkami płynęło zboże i inne towary z ziemi pyrzyckiej i stargardzkiej do krajów zachodnich i nadbałtyckich.

Poważnym ciosem dla Stargardu stał się wielki pożar w 1584 r., który strawił 50% miasta (spłonęło 487 budynków). Kryzys ten pogłębiony został następnie wojną 30-letnią (1618-1648), w czasie której miasto było wielokrotnie zajmowane przez wojska obu stron, zarówno Szwedzi, jak i Niemcy rabowali i palili kilkakrotnie miasto.

Na mocy Traktatu Westfalskiego Stargard od 1648 roku dostał się pod panowanie Brandenburgii, a w 9 lat później przez miasto przejeżdżał hetman Stefan Czarniecki na czele konnicy, w pogoni za wycofującą się armią szwedzką. Druga połowa XVII i XVIII wieku to okres powolnej odbudowy zniszczonego grodu.

W połowie XIX wieku w związku z szybkim rozwojem stosunków kapitalistycznych, Stargard otrzymał szereg nowoczesnych urządzeń komunalnych, jak: gazownia (1856 r.), wodociągi (1897 r.), kanalizacja i elektrownia (1899 r.), szpital miejski (1879 r.). W okolicy przebudowano całą sieć dróg kołowych, powstały połączenia kolejowe, a Stargard pod tym względem stał się bardzo ważnym węzłem kolejowym w tej części Pomorza Zachodniego.

Tagi: Stargard Szczeciński - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Stargard Szczeciński opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.