Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Stargard Szczeciński - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Stargard Szczeciński

53.336 N    15.050 E
Mapa Polski - Stargard Szczeciński

Stargard Szczeciński

miasto

woj. zachodniopomorskie
Powiat stargardzki
Gmina Stargard Szczeciński (gmina miejska)

Informacje o mieście

Stargard Szczeciński - opis
Stargard Szczeciński - galeria zdjęć
Stargard Szczeciński - ulice
Stargard Szczeciński - linki

Stargard Szczeciński - mapa

Wysokość 21m n.p.m.
Telefon 0-91
Tablice rejestracyjne ZST
Powierzchnia 48.1 km2
Ludność 71000 osób
Kody pocztowe 73-100, 73-101, 73-102, 73-103, 73-104, 73-105, 73-106, 73-107, 73-110


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Kolejowa wieża ciśnień - Stargard SzczecińskiKolejowa wieża ciśnień
Stargard Szczeciński
Miejska wieża ciśnień - Stargard SzczecińskiMiejska wieża ciśnień
Stargard Szczeciński
Głaz pamiątkowy: PTTK 100-lat turystyki polskiej - Stargard SzczecińskiGłaz pamiątkowy: PTTK 100-lat turystyki polskiej
Stargard Szczeciński


Dodaj zdjęcie

Stargard Szczeciński - opis, położenie, historia

Stargard Szczeciński należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim. Początki jego powstania sięgają VIII - IX wieku, gdy to około 1 km na południe od dzisiejszego centrum rozwinęła się osada Osetno. Jej mieszkańcy przyczynili się do budowy grodu w zakolu rzeki Iny - w okolicy obecnie istniejącej Baszty Białogłówki.

W okresie X-XII w. stargardzki ośrodek rozwijał się dzięki dogodnemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, idących z Wolina do Poznania oraz ze Szczecina na wschód i południe. Ważną rolę w komunikacji odegrała rzeka Ina.

Przyspieszony rozwój ośrodka grodowego nastąpił po nadaniu magdeburskich praw miejskich w 1243 roku przez księcia pomorskiego Barnima I.

W 1255 r. w czasie napadu Brandenburczyków na Pomorze, ziemia stargardzką została spustoszona przez Niemców aż po Kołobrzeg. Po śmierci księcia Barnima I w 1279 r., korzystając z trudności rodzinnych Pomorzan, margraf brandenburski Albrecht rzucił się na Pomorze, obiegł Stargard i zdobył go.

Pod koniec XIII wieku wyburzono obramowania starego grodziska i przystąpiono do budowy murów kamienno - ceglanych, obejmujących zarówno teren dawnego grodu, jak i rozbudowanego podgrodzia. Ina stała się ważną drogą komunikacyjną, po której barkami płynęło zboże i inne towary z ziemi pyrzyckiej i stargardzkiej do krajów zachodnich i nadbałtyckich.

Poważnym ciosem dla Stargardu stał się wielki pożar w 1584 r., który strawił 50% miasta (spłonęło 487 budynków). Kryzys ten pogłębiony został następnie wojną 30-letnią (1618-1648), w czasie której miasto było wielokrotnie zajmowane przez wojska obu stron, zarówno Szwedzi, jak i Niemcy rabowali i palili kilkakrotnie miasto.

Na mocy Traktatu Westfalskiego Stargard od 1648 roku dostał się pod panowanie Brandenburgii, a w 9 lat później przez miasto przejeżdżał hetman Stefan Czarniecki na czele konnicy, w pogoni za wycofującą się armią szwedzką. Druga połowa XVII i XVIII wieku to okres powolnej odbudowy zniszczonego grodu.

W połowie XIX wieku w związku z szybkim rozwojem stosunków kapitalistycznych, Stargard otrzymał szereg nowoczesnych urządzeń komunalnych, jak: gazownia (1856 r.), wodociągi (1897 r.), kanalizacja i elektrownia (1899 r.), szpital miejski (1879 r.). W okolicy przebudowano całą sieć dróg kołowych, powstały połączenia kolejowe, a Stargard pod tym względem stał się bardzo ważnym węzłem kolejowym w tej części Pomorza Zachodniego.

Tagi: Stargard Szczeciński - opis, położenie, historia Stargardu Szczecińskiego - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Stargard Szczeciński, mapa Stargardu Szczecińskiego, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Stargard Szczeciński zdjęcia, Stargard Szczeciński galeria zdjęć, wakacje, Stargard Szczeciński ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.