Mapa Polski  Kontakt  Linki  Pomoc  Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Strzegom - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 3 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Strzegom

50.960 N    16.351 E
Mapa Polski - Strzegom

Strzegom

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat świdnicki
Gmina Strzegom (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Strzegom - opis
Strzegom - atrakcje i zabytki
Strzegom - ulice
Strzegom - linki

Strzegom - mapa

Kody pocztowe 58-150


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Katedra - Strzegom Katedra
Strzegom
Jedna z uliczek - Strzegom Jedna z uliczek
Strzegom
Rynek - Strzegom Rynek
Strzegom


Strzegom - opis, położenie, historia

Strzegom, miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom.

W okresie V i VI w. plemiona słowiańskie ostatecznie zasiedliły dorzecze Odry. Także w okolicach ówczesnych „Trzech Gór” zamieszkiwała ludność, która zaczęła uprawiać rolnictwo, hodowlę zwierzęcą i handel. Dogodne miejsce na przecinających się szlakach handlowych było na tyle ważne, że ok. drugiej połowy IX w. wybudowano gród obronny na szczycie Góry Swarnej.

Pierwsza wzmianka o grodzie strzegomskim znajduje się w bulli papieskiej Hadriana IV (Anglika) w roku 1155 mówiąca o posiadłościach biskupa wrocławskiego i wymienia „gradice Ztrigom”.

Najazd tatarski w 1241 r. na ziemie państwa polskiego dotarł aż na Dolny Śląsk. Klęska księcia Henryka Pobożnego w bitwie pod Legnicą pozwoliła na bezkarne niszczenie grodów i osiedli śląskich przez czambuły mongolskie. Taki los dotknął osiedla nad Strzegomką i warowni kasztelańskiej na Górze Bazaltowej, które zostały spalone.

W 1290 r. w wyniku zapisów testamentowych książąt piastowskich powstało księstwo świdnicko-jaworskie, w obrębie którego znalazł się Strzegom. Rozpoczęto budowę murów obronnych w 1291, a zakończono w 1299. Drugi pas murów powstał w 1454 r.

Od wieku XIII do XV Strzegom jako miasto z samorządem, cechami rzemieślniczymi, licznymi przywilejami stał się liczącą społecznością na Dolnym Śląsku.
W wyniku układów dynastycznych na początku XVI w. Śląsk wszedł jako prowincja dziedziczna pod panowanie Habsburgów. Zmiana władzy nie miała negatywnego wpływu na rozwój miasta. Bogate cechy browarników strzegomskich, sukiennków i wiele innych pozwoliły, że w XVI w. Strzegomiu buduje się wiele murowanych obiektów. Jest to okres rozkwitu miasta.

Burza wojny 30-letniej dotknęła niemiłosiernie Strzegom. Liczne najazdy, kontrybucje, zarazy, oblężenia miasta doprowadziły do totalnego zubożenia i prawie całkowitego zaniku mieszkańców.

W ramach życia kulturalnego powstał teatr, który funkcjonował z drobnymi przerwami od roku 1826 do lat dwudzieste XX w. Z początku funkcjonował jako teatr amatorski, a potem odbywały się występy zespołów przyjezdnych. Koncerty muzyki poważnej w salach hotelowych miasta budziły stałe zainteresowanie wśród mieszkańców.

Druga połowa XIX w. stanowi niewątpliwie bardzo dobry okres w historii miasta. Pozytywny i efektywny rozwój Strzegomia trwał do I Wojny Światowej. Po jej zakończeniu nastąpił kryzys ekonomiczny, który bardzo zubożył licznych mieszkańców. Bezrobocie, ogromna inflacja, bieda doprowadziły do ogromnych wynaturzeń, kradzieży żywności i wzrostu przestępczości.

Strzegom - atrakcje i zabytki (Top 2 atrakcje)

 
Strona główna » Lista miast (s) » Opis miejscowości Strzegom

Tagi: Strzegom - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Strzegom opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Nielegalne wykorzystanie bazy danych lub jej fragmentu jest zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2024 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i