Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Świebodzice - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Świebodzice

50.858 N    16.321 E
Mapa Polski - Świebodzice

Świebodzice

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat świdnicki
Gmina Świebodzice (gmina miejska)

Informacje o mieście

Świebodzice - opis
Świebodzice - galeria zdjęć
Świebodzice - ulice
Świebodzice - linki

Świebodzice - mapa

Wysokość 275m n.p.m.
Telefon 0-74
Tablice rejestracyjne DSW
Powierzchnia 30.4 km2
Ludność 23200 osób
Kody pocztowe 58-160, 58-163


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Rynek w Świebodzicach zimą - ŚwiebodziceRynek w Świebodzicach zimą
Świebodzice
Panorama świebodzickiej Pełcznicy z wieży Zamku Książ - ŚwiebodzicePanorama świebodzickiej Pełcznicy z wieży Zamku Książ
Świebodzice
Pałac Seidlów - ŚwiebodzicePałac Seidlów
Świebodzice


Dodaj zdjęcie

Świebodzice - opis, położenie, historia

Świebodzice miasto w zachodniej części powiatu świdnickiego w województwie dolnośląskim.

Najazdy czeskie, które dość często miały miejsce na ziemi śląskiej w latach 1039-1137 przyczyniły się do powstania licznych grodów warownych wzdłuż pogranicza polsko-czeskiego. Właśnie jedna z takich warowni dała początek dzisiejszym Świebodzicom (koniec XI wieku).

Historyczne, udokumentowane źródłami pisanymi początki Świebodzic, oraz dzisiejszych dzielnic miasta, niegdyś odrębnych wsi - Pełcznicy i Cierni, sięgają początków XIII wieku.

W miastach średniowiecznych przy miejscowych kościołach odbywały się jarmarki. Dotyczyło to także Świebodzic, zwłaszcza ze względu na położenie osady obok ważnego szlaku handlowego wiodącego z Wrocławia do Czech. W 1241 roku całą niemal południowo-wschodnią Polskę nawiedziła groźna nawała tatarska.

Po najeździe tatarskim Świebodzice przechodzą jako lenno w ręce niejakiego Merboto de Czetaros. Na miejscu zniszczonej osady właściciel buduje swój własny zamek, który znajdował się przypuszczalnie w obrębie dzisiejszego Placu Legionów Polskich.

Niestety z okresu średniowiecza nie są znane żadne źródła bezsporne poświadczające istnienie tu takiego obiektu. Wzmiankują o nim dopiero źródła z następnych stuleci.

Ranga Świebodzickiego zamku obniżyła się pod koniec XIII wieku. Po włączeniu w 1291 roku przez Bolka I Surowego, księcia jaworskiego, w granice swego księstwa dużych terenów, między innymi z ważnymi miastami Świdnicą, Strzegomiem i Strzelinem, zaczną on umacniać południową granicę księstwa silnymi grodami warownymi.

W połowie XIII wieku na Dolny Śląsk zaczęły napływać liczne grupy kolonistów z Europy Zachodniej, zwłaszcza Niemców. Wprawdzie ich osadnictwo objęło także okolice Świebodzic, ale nie nabrało ono tak dużego rozmachu, jak w innych regionach Śląska. Wraz z przybyciem zapewniono im dużą swobodę.

W 1648 r. zakończyła się wojna 30-letnia. Miasto powoli wracało do normalnego życia - stopniowo rozwijała się produkcja rzemieślnicza i zwiększała się liczba cechów poprzez krystalizowanie się nowych zawodów. Miasto stało się znowu ośrodkiem handlu dla okolicznych wsi.

Od 1706 r. w Świebodzicach odbywały się targi zbożowe. W 1722 r. hrabia Konrad Maksymilian Hochberg nadał miastu pełną władzę rozstrzygania w sprawach straceń.

W XIX wieku w Świebodzicach rozwinęła się także na szeroką skalę produkcja fabryczna zegarów. Pierwszą fabrykę uruchomił w mieście 1847 roku przybyły tu z Oleśnicy zegarmistrz Gustaw Becker. Dzięki dotacjom państwowym oraz renomie, jaką na rynkach europejskich zaczęły zdobywać zegary Beckera, produkcja ich zaczęła szybko rosnąć.

Tagi: Świebodzice - opis, położenie, historia Świebodzic - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Świebodzice zdjęcia, Świebodzice galeria zdjęć, wakacje, Świebodzice ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.