Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Świebodzice - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Świebodzice

50.858 N    16.321 E
Mapa Polski - Świebodzice

Świebodzice

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat świdnicki
Gmina Świebodzice (gmina miejska)

Informacje o mieście

Świebodzice - opis
Świebodzice - galeria zdjęć
Świebodzice - ulice
Świebodzice - linki

Świebodzice - mapa

Wysokość 275m n.p.m.
Telefon 0-74
Tablice rejestracyjne DSW
Powierzchnia 30.4 km2
Ludność 23200 osób
Kody pocztowe 58-160, 58-163


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Rynek w Świebodzicach zimą - ŚwiebodziceRynek w Świebodzicach zimą
Świebodzice
Panorama świebodzickiej Pełcznicy z wieży Zamku Książ - ŚwiebodzicePanorama świebodzickiej Pełcznicy z wieży Zamku Książ
Świebodzice
Pałac Seidlów - ŚwiebodzicePałac Seidlów
Świebodzice


Świebodzice - opis, położenie, historia

Świebodzice miasto w zachodniej części powiatu świdnickiego w województwie dolnośląskim.

Najazdy czeskie, które dość często miały miejsce na ziemi śląskiej w latach 1039-1137 przyczyniły się do powstania licznych grodów warownych wzdłuż pogranicza polsko-czeskiego. Właśnie jedna z takich warowni dała początek dzisiejszym Świebodzicom (koniec XI wieku).

Historyczne, udokumentowane źródłami pisanymi początki Świebodzic, oraz dzisiejszych dzielnic miasta, niegdyś odrębnych wsi - Pełcznicy i Cierni, sięgają początków XIII wieku.

W miastach średniowiecznych przy miejscowych kościołach odbywały się jarmarki. Dotyczyło to także Świebodzic, zwłaszcza ze względu na położenie osady obok ważnego szlaku handlowego wiodącego z Wrocławia do Czech. W 1241 roku całą niemal południowo-wschodnią Polskę nawiedziła groźna nawała tatarska.

Po najeździe tatarskim Świebodzice przechodzą jako lenno w ręce niejakiego Merboto de Czetaros. Na miejscu zniszczonej osady właściciel buduje swój własny zamek, który znajdował się przypuszczalnie w obrębie dzisiejszego Placu Legionów Polskich.

Niestety z okresu średniowiecza nie są znane żadne źródła bezsporne poświadczające istnienie tu takiego obiektu. Wzmiankują o nim dopiero źródła z następnych stuleci.

Ranga Świebodzickiego zamku obniżyła się pod koniec XIII wieku. Po włączeniu w 1291 roku przez Bolka I Surowego, księcia jaworskiego, w granice swego księstwa dużych terenów, między innymi z ważnymi miastami Świdnicą, Strzegomiem i Strzelinem, zaczną on umacniać południową granicę księstwa silnymi grodami warownymi.

W połowie XIII wieku na Dolny Śląsk zaczęły napływać liczne grupy kolonistów z Europy Zachodniej, zwłaszcza Niemców. Wprawdzie ich osadnictwo objęło także okolice Świebodzic, ale nie nabrało ono tak dużego rozmachu, jak w innych regionach Śląska. Wraz z przybyciem zapewniono im dużą swobodę.

W 1648 r. zakończyła się wojna 30-letnia. Miasto powoli wracało do normalnego życia - stopniowo rozwijała się produkcja rzemieślnicza i zwiększała się liczba cechów poprzez krystalizowanie się nowych zawodów. Miasto stało się znowu ośrodkiem handlu dla okolicznych wsi.

Od 1706 r. w Świebodzicach odbywały się targi zbożowe. W 1722 r. hrabia Konrad Maksymilian Hochberg nadał miastu pełną władzę rozstrzygania w sprawach straceń.

W XIX wieku w Świebodzicach rozwinęła się także na szeroką skalę produkcja fabryczna zegarów. Pierwszą fabrykę uruchomił w mieście 1847 roku przybyły tu z Oleśnicy zegarmistrz Gustaw Becker. Dzięki dotacjom państwowym oraz renomie, jaką na rynkach europejskich zaczęły zdobywać zegary Beckera, produkcja ich zaczęła szybko rosnąć.

Tagi: Świebodzice - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Świebodzice opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.