Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Szklarska Poręba - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Szklarska Poręba

50.827 N    15.526 E
Mapa Polski - Szklarska Poręba

Szklarska Poręba

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat jeleniogórski
Gmina Szklarska Poręba (gmina miejska)

Informacje o mieście

Szklarska Poręba - opis
Szklarska Poręba - galeria zdjęć
Szklarska Poręba - ulice
Szklarska Poręba - linki

Szklarska Poręba - mapa

Kody pocztowe 58-580


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Wodospad Szklarka - Szklarska PorębaWodospad Szklarka
Szklarska Poręba
Potok - Szklarska PorębaPotok
Szklarska Poręba
Widok z wyciągu krzesełkowego na Szrenicę - Szklarska PorębaWidok z wyciągu krzesełkowego na Szrenicę
Szklarska Poręba


Dodaj zdjęcie

Szklarska Poręba - opis, położenie, historia

Szklarska Poręba to miasto w powiecie jeleniogórskim, położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, na wys. 440-886 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Początki historii Szklarskiej Poręby związane są z rozwojem hutnictwa oraz poszukiwaniami szlachetnych kamieni i kruszców.

Pod koniec XIII w. tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby zostały wykupione przez zakon Joannitów z Cieplic, którzy poszukiwali w rejonie złoto i szlachetne kamienie.

W XIV w. na teren miejscowości wkroczyli pierwsi hutnicy i drwale, którzy zapoczątkowali produkcję szkła. Powstała wówczas pierwsza huta szkła. W tym okresie nastąpił intensywny wyręb lasów (od czego wzięła się nazwa Szklarska Poręba).

W miarę, jak wyczerpywał się surowiec produkcyjny, zaczęto budować nowe huty, m.in. w dolinie Czeskiej Strugi i nad Kurzacką Wodą, a w 1617 roku w Białej Dolinie.

Na przełomie XVII-XVIII w. powstawały kolejne osiedla i tak na początku XIX w. miejscowość stała się jedną z największych sudeckich wsi.

W XVIII w. zaczęto dostrzegać turystyczne walory osady, a od połowy XIX w. zaczęła intensywnie rozwijać się turystyka. Przełomem było wybudowanie w 1847 roku drogi prowadzącej z Piechowic, przez Przełęcz Szklarską, aż do Harrachova, a następnie, w 1902 roku, linii kolejowej z Jeleniej Góry do Tanvaldu. Kolejnym, bardzo ważnym momentem do dalszego rozwoju turystyki było wybudowanie w 1962 roku Kolei Linowej na Szrenicę.

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne miasta porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200 m n.p.m.

Miasto jest ośrodkiem sportów zimowych, gdyż pokrywa śnieżna zalega tu średnio przez 110 dni w roku. Centrum narciarskim jest masyw Szrenicy oraz okolice Łabskiego Szczytu.

Tagi: Szklarska Poręba - opis, położenie, historia Szklarskiej Poręby - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Szklarska Poręba zdjęcia, Szklarska Poręba galeria zdjęć, wakacje, Szklarska Poręba ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.