Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Szklarska Poręba - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Szklarska Poręba

50.827 N    15.526 E
Mapa Polski - Szklarska Poręba

Szklarska Poręba

miasto

woj. dolnośląskie
Powiat jeleniogórski
Gmina Szklarska Poręba (gmina miejska)

Informacje o mieście

Szklarska Poręba - opis
Szklarska Poręba - galeria zdjęć
Szklarska Poręba - ulice
Szklarska Poręba - linki

Szklarska Poręba - mapa

Kody pocztowe 58-580


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Wodospad Szklarka - Szklarska PorębaWodospad Szklarka
Szklarska Poręba
Potok - Szklarska PorębaPotok
Szklarska Poręba
Widok z wyciągu krzesełkowego na Szrenicę - Szklarska PorębaWidok z wyciągu krzesełkowego na Szrenicę
Szklarska Poręba


Szklarska Poręba - opis, położenie, historia

Szklarska Poręba to miasto w powiecie jeleniogórskim, położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, na wys. 440-886 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Początki historii Szklarskiej Poręby związane są z rozwojem hutnictwa oraz poszukiwaniami szlachetnych kamieni i kruszców.

Pod koniec XIII w. tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby zostały wykupione przez zakon Joannitów z Cieplic, którzy poszukiwali w rejonie złoto i szlachetne kamienie.

W XIV w. na teren miejscowości wkroczyli pierwsi hutnicy i drwale, którzy zapoczątkowali produkcję szkła. Powstała wówczas pierwsza huta szkła. W tym okresie nastąpił intensywny wyręb lasów (od czego wzięła się nazwa Szklarska Poręba).

W miarę, jak wyczerpywał się surowiec produkcyjny, zaczęto budować nowe huty, m.in. w dolinie Czeskiej Strugi i nad Kurzacką Wodą, a w 1617 roku w Białej Dolinie.

Na przełomie XVII-XVIII w. powstawały kolejne osiedla i tak na początku XIX w. miejscowość stała się jedną z największych sudeckich wsi.

W XVIII w. zaczęto dostrzegać turystyczne walory osady, a od połowy XIX w. zaczęła intensywnie rozwijać się turystyka. Przełomem było wybudowanie w 1847 roku drogi prowadzącej z Piechowic, przez Przełęcz Szklarską, aż do Harrachova, a następnie, w 1902 roku, linii kolejowej z Jeleniej Góry do Tanvaldu. Kolejnym, bardzo ważnym momentem do dalszego rozwoju turystyki było wybudowanie w 1962 roku Kolei Linowej na Szrenicę.

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne miasta porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200 m n.p.m.

Miasto jest ośrodkiem sportów zimowych, gdyż pokrywa śnieżna zalega tu średnio przez 110 dni w roku. Centrum narciarskim jest masyw Szrenicy oraz okolice Łabskiego Szczytu.

Tagi: Szklarska Poręba - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Szklarska Poręba opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.