Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Tczew - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Tczew

54.092 N    18.777 E
Mapa Polski - Tczew

Tczew

miasto

woj. pomorskie
Powiat tczewski
Gmina Tczew (gmina miejska)

Informacje o mieście

Tczew - opis
Tczew - galeria zdjęć
Tczew - ulice
Tczew - linki

Tczew - mapa

Kody pocztowe 83-100, 83-101, 83-102, 83-110


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - Pl. Marszałka J. Piłsudskiego - TczewPomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - Pl. Marszałka J. Piłsudskiego
Tczew
Okolice Urzędu Celnego przy ulicy Czatkowskiej - TczewOkolice Urzędu Celnego przy ulicy Czatkowskiej
Tczew


Tczew - opis, położenie, historia

Tczew to miasto powiatowe nad Wisłą w województwie pomorskim. Położony jest w regionie Kociewie, drugim obok Kaszub regionie Pomorza Gdańskiego, należy do diecezji pelplińskiej. Ważny węzeł komunikacyjny Polski północnej, leżący przy skrzyżowaniu szlaku Śląsk-Bałtyk i Berlin-Królewiec.

Pierwsza źródłowa wzmianka o Tczewie pochodzi z 1198 roku, kiedy to książę świecki Grzymisław nadał dobra ziemskie na Pomorzu gdańskim zakonowi Joannitów. W wystawionym dokumencie wymienił osadę Trsow.

Rosnące znaczenie gospodarczej funkcji Wisły i kilku ośrodków osadniczych występujących w XII - XIII wieku na terenie Tczewa zadecydowało o budowie zamku i przeniesieniu stolicy księstwa przez Sambora II z Lubiszewa do Tczewa na przełomie 1252/1253 roku.

Powstanie Rady Miejskiej w Tczewie, ukonstytuowanej już w 1258 roku za przyzwoleniem księcia pomorskiego Sambora II, wyprzedza lokację miasta, która nastąpiła w 1260 roku. Jest to jedyny tego typu przypadek w Polsce.

Po zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków (1308 r.) aż do pokoju toruńskiego (1466 r.) miasto podporządkowane było państwu zakonnemu.

Od 1468 roku Tczew był siedzibą starostwa niegrodowego oraz powiatu. Miasto odzyskało swój nadwiślański charakter, stało się ważnym ośrodkiem kupieckim i rzemieślniczym oraz istotnym ogniwem polskiego handlu zbożem.

W 1577 r. miasto spłonęło doszczętnie z winy wojsk króla Stefana Batorego, które po zwycięstwie nad zbuntowanym Gdańskiem obozowały pod Tczewem. Niedługo po odbudowaniu, miasto dotknęły niszczące skutki wojen szwedzkich.

W 1772 roku, z chwilą pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej, Tczew znalazł się pod panowaniem pruskim.

W latach międzywojennych Tczew zasłynął pierwszą w Polsce Szkołą Morską, później przeniesioną do Gdyni.

Tagi: Tczew - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Tczew opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.