Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Warszawa - opis, położenie, historia

Największe galerie 

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Warszawa

52.230 N    21.012 E
Mapa Polski - Warszawa

Warszawa

miasto

woj. mazowieckie
Powiat Warszawa
Gmina Warszawa

Informacje o mieście

Warszawa - opis
Warszawa - galeria zdjęć
Warszawa - ulice
Warszawa - linki
Warszawa - noclegi

Warszawa - mapa

Wysokość 94m n.p.m.
Telefon 0-22
Tablice rejestracyjne WA, WB, WD, WE, WF,
Powierzchnia 517.9 km2
Ludność 1700500 osób
Kody pocztowe 00-001, 00-002, 00-003, 00-004, 00-005, 00-006, 00-007, 00-008, 00-009, 00-010


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Jezioro Gocławskie - WarszawaJezioro Gocławskie
Warszawa
Łazienki Królewskie - WarszawaŁazienki Królewskie
Warszawa
Jezioro Powsinkowskie - WarszawaJezioro Powsinkowskie
Warszawa


Dodaj zdjęcie

Warszawa - opis, położenie, historia

Warszawa jest miastem w centralnej Polsce, od 1596 r. stolicą Polski, a także ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym.

Siedziba władz państwowych, przedstawicielstw dyplomatycznych innych państw, organizacji o zasięgu ogólnokrajowym.

Turyści chętnie odwiedzają m.in. Stare Miasto i Nowe Miasto, Trakt Królewski, biegnący od Zamku Królewskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Ujazdowskie w kierunku Wilanowa, zabytkowy cmentarz - Powązki.

Przez cały rok w mieście odbywają się imprezy, które uatrakcyjnią nawet najkrótszy pobyt w stolicy, np. targi, koncerty, wystawy.

Przełom wieku XIII i XIV (dokładna data nie jest znana) to czasy lokacji miasta na prawach chełmińskich i może być uznany za zamknięcie pradziejowego i wczesnodziejowego etapu dziejów Warszawy. Gdy w roku 1321 wzmiankowany jest po raz pierwszy kasztelan warszawski, miasto znajdowało się na terenie dzisiejszego Starego Miasta.

Już przed rokiem 1596 Warszawa zaczęła zmieniać się w miasto rezydencjonalne, zaś proces ten w pierwszej połowie XVII wieku uległ znacznemu przyspieszeniu.
Dawne podwarszawskie wsie (Praga, Skaryszew, Grochów) zamieniały się w miasteczka; w XVII wieku powstawały także nowe osady, np. Leszno i Grzybów.

W latach dziewięćdziesiątych XVIII w. pojawiły się kamienice pięcio- i sześciopiętrowe; normą było wykorzystanie najmniejszych nawet działek i zagęszczanie zabudowy, co tworzyło charakterystycznie podwórka - studnie.
Skala rozwoju wymagała usprawnienia komunikacji oraz poważnych inwestycji w infrastrukturę komunalną. W 1864 roku stolica otrzymała pierwszy stały most przez Wisłę, wybudowany na wysokości Starego Miasta przez wybitnego inżyniera Stanisława Kierbedzia.

W 1866 roku otwarto pierwszą linię tramwaju konnego. Sieć tramwajowa wydłużała się powoli; przyśpieszenie nastąpiło dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Przełom przyniosła elektryfikacja, zainaugurowana w 1908 roku.

Jednym z najważniejszych czynników rozwoju był przemysł. Nadal nastawiony w znaczniej mierze na rynki rosyjskie, od lat siedemdziesiątych przeżywał przewrót przemysłowy i procesy koncentracji.

Wybuch pierwszej wojny światowej przyjęła Warszawa dość spokojnie. Mobilizacja została ogłoszona 31 lipca 1914 roku, a 1 sierpnia Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji.
W pierwszym roku wojny nie było widać jeszcze rażących zmian. Ludzie posiadali przedwojenne zapasy ubrań, żywność była dostarczana regularnie. Jednak już wtedy zaczęły się kłopoty z opałem i ograniczenia w dopływie prądu.
Po wejściu Niemców wiele się zmieniło. Znikły rosyjskie napisy na szyldach, pozmieniano nazwy ulic. Pojawiło się natomiast sporo napisów niemieckich, głównie drogowskazów.

1 września 1939 roku o świcie na lotnisko Okęcie, budynki mieszkalne Rakowca i Koła spadły pierwsze bomby niemieckie. Tego dnia dwukrotnie jeszcze ogłaszano alarmy lotnicze, co później stało się codziennością warszawskiego września, bombardowania zaś oraz ostrzał artyleryjski nękały mieszkańców stolicy, niosąc śmierć i coraz większe zniszczenia.

W pierwszych dniach wojny życie miasta pomimo bombardowań toczyło się w miarę normalnie: nie brakowało żywności, otwarte były sklepy, restauracje, kawiarnie, teatry, kina, działała komunikacja.

Tagi: Warszawa - opis, położenie, historia Warszawy - Galeria zdjęć polskich miast. Galeria zdjęć Warszawa, mapa Warszawy, zdjęcia miast - mapa Polski, plan miasta, turystyka, mapa Warszawa zdjęcia, Warszawa galeria zdjęć, wakacje, Warszawa ulice, wczasy, auto, ubezpieczenia ac, ubezpieczenia oc, samochody, nawigacja gps, aparaty cyfrowe, aparat cyfrowy, lustrzanki cyfrowe, lustrzanka.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2015 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies
Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.