Mapa Polski Kontakt Linki Pomoc Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Włocławek - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 5 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Włocławek

52.648 N    19.068 E
Mapa Polski - Włocławek

Włocławek

miasto

woj. kujawsko-pomorskie
Powiat Włocławek

Informacje o mieście

Włocławek - opis
Włocławek - galeria zdjęć
Włocławek - ulice
Włocławek - linki

Włocławek - mapa

Kody pocztowe 87-800


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Pałac Bursztynowy - WłocławekPałac Bursztynowy
Włocławek
Uliczka Przechodnia - WłocławekUliczka Przechodnia
Włocławek
Zbieg ulic Królewieckiej i Stodólnej - WłocławekZbieg ulic Królewieckiej i Stodólnej
Włocławek


Włocławek - opis, położenie, historia

Miasto powiatowe w województwie kujawsko - pomorskim. Położone nad Wisłą, przy ujściu rzeki Zgłowiączka, poniżej zapory tworzącej Jezioro Włocławskie. Największe i najważniejsze miasto wschodnich Kujaw. Znajduje się tutaj przystań pasażerska i port rzeczny. W 1969 roku została wybudowana Elektrownia Wodna Włocławek. Ośrodek przemysłowy (m.in. przemysł chemiczny, spożywczy, metalowy, ceramika), usługowy, kulturalny i administracyjny.

Początki miasta sięgają X wieku jednakże ślady archeologiczne wskazują iż na jego terenach już 3000 lat temu istniała osada kultury łużyckiej. Prawa miejskie zostały mu nadane przez księcia kujawskiego Kazimierza przed rokiem 1265. W pierwszej połowie XIII wieku miasto zostało całkowicie zniszczone podczas najazdów krzyżackich. Miastu przywrócił spokój dopiero rok 1466 kiedy to zawarto z Krzyżakami pokój w Toruniu. Wtedy nastąpił rozkwit miasta, które stało się ważnym ośrodkiem wiślanego spławu zboża. W najlepszym okresie powstało tutaj 27 spichrzów zbożowych i główna komora celna na Wiśle.

Po najazdach szwedzkich miasto ponownie podupadło, jego sytuacja poprawiła się dopiero od połowy XVIII wieku, gdy wprowadzono szereg reform mających poprawić sytuację miast polskich. XIX wiek to czasy rozwoju ekonomicznego Włocławka. Powstało wtedy wiele fabryk m.in. papieru, fajansów, wyrobów metalowych i największa w Polsce fabryka celulozy. W 1862 miasto uzyskało połączenie kolejowe z Warszawą i Bydgoszczą. W latach 1917 - 1924 w Seminarium Duchownym kształcił się przyszły Prymas Polski Stefan Wyszyński.

W czasie II wojny światowej Włocławek został częściowo zniszczony, jednakże tuż po wojnie został odbudowany, a przemysł zmodernizowano. Druga połowa lat 60-tych XX wieku to intensywny rozwój miasta - wybudowano zaporę, elektrownię wodną i zakłady azotowe.

Tagi: Włocławek - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Włocławek opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i

Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.