Mapa Polski  Kontakt  Linki  Pomoc  Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Bytów - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 3 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Bytów

54.171 N    17.492 E
Mapa Polski - Bytów

Bytów

miasto

woj. pomorskie
Powiat bytowski
Gmina Bytów (gmina miejsko-wiejska)

Informacje o mieście

Bytów - opis
Bytów - galeria zdjęć
Bytów - ulice
Bytów - linki

Bytów - mapa

Wysokość 163m n.p.m.
Telefon 0-59
Tablice rejestracyjne GBY
Powierzchnia 8.7 km2
Ludność 16900 osób
Kody pocztowe 77-100, 77-101, 77-102


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Zamek krzyżacki - Bytów Zamek krzyżacki
Bytów
Panorama miasta - Bytów Panorama miasta
Bytów
Zamek Krzyżacki - Bytów Zamek Krzyżacki
Bytów


Bytów - opis, położenie, historia

Bytów to miasto w woj. pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń.

Początki zwartego osadnictwa słowiańskiego w tym rejonie przypadają na okres VII - VIII wieku n. e. W XII w. Ziemia Bytowska wchodziła w skład odrębnego księstwa słowiańsko - słupskiego i należała do kasztelani słupskiej.

Umocnieniu władzy Zakonu na tych terenach służyć miało utworzenie nowej komturii w Słupsku oraz wykupienie w 1329 r. Ziemi Bytowskiej z rąk synów zmarłego marszałka Heninga Behra. Krzyżacy zmuszeni opuścić Słupsk w 1342 r. przenieśli siedzibę komtura do zakupionego wcześniej Bytowa. Dokumentem z 12 lipca 1346 r. nadali istniejącej tu osadzie grodowej prawa miejskie.

Pod koniec XIV wieku przystąpił Zakon do budowy warownego zamku w Bytowie. Wstępne prace ziemne rozpoczęto po 1390 roku, a główne roboty budowlane wykonano w latach 1398 - 1405.

W 1455 r. władca Polski nadał dożywotnio Ziemię Bytowską i Lęborską księciu pomorskiemu Gryficie - Erykowi II . Nadanie to zmienione w 1526 roku przez króla Zygmunta Starego, na lenno dziedziczone w linii męskiej obowiązywało do 1637 roku.

W 1657 roku na mocy traktatów welawsko - bydgoskich starostwa lęborskie i bytowskie przeszły w ręce elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma. Ziemię Bytowską przejęli Brandenburczycy w kwietniu 1658 roku. Zamek, miasto i okoliczne wsie zastali Brandenburczycy zniszczone przez stacjonujące tu uprzednio wojska szwedzkie.

W wyniku działań wojennych i po ich zakończeniu zamek, w przeciwieństwie do miasta, nic nie ucierpiał. Od końca lat 60 - tych w zamku prowadzone były prace adaptacyjno - remontowe, mające na celu przystosowanie budowli do nowych funkcji. W 1974 roku oddano do użytku skrzydło wschodnie zamku.

 
Strona główna » Lista miast (b) » Opis miejscowości Bytów

Tagi: Bytów - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Bytów opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Nielegalne wykorzystanie bazy danych lub jej fragmentu jest zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2020 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i