Kępno - opis, położenie, historia
Wyszukiwarka zdjęć
Wyszukiwarka na mapie
Kępno
51.278 N 17.989 E
Nowe zdjęcia
Kościół rzymskokatolicki p.w. św. Marcina
Kępno
Kościół ewangelicko-augsburski
Kępno
Szpital - ul. Szpitalna
Kępno
Kępno - opis, położenie, historia
Kępno, miasto leżące w południowej części Wielkopolski, na Wysoczyźnie Wieruszowskiej.
W 1282 roku podpisując w Kępnie umowę z władcą Pomorza Mszczujem, Przemysł II Wielkopolski nakazał Kępnu wzorować ustawodawstwo miejskie w Kaliszu.
W sensie terytorialnym Kępno należało do kasztelani rudzkiej i wraz z nią przechodziło zmienne koleje losu, znajdując się na przemian w obrębie Śląska lub Wielkopolski.
Miasto w średniowieczu przetrwało tylko krótki okres. Znajdowało się bowiem poza szlakami komunikacyjnymi. Upadek nastąpił także z przyczyn politycznych, wśród których na czoło wysuwają się walki Przemysła II z Henrykiem IV Prawym. Ponowna lokalizacja miasta, tym razem na prawie magdeburskim, nastąpiła w 1661 roku.
Zawiązywały się i rozwinęły cechy: sukienników, szewców, powroźników, krawców oraz cech gmiński czyli wspólny dla wszystkich profesji. Kwitł również handel końmi, wełną i winem.
Mieszkańcy Kępna brali czynny udział we wszystkich zrywach narodowych od 1806 roku do powstania wielkopolskiego. Ostatecznie w 1920 roku miasto znalazło się w obrębie Rzeczypospolitej.
Okres międzywojenny to z jednej strony szereg inwestycji miejskich w dziedzinie polepszania stanu sanitarnego, infrastruktury komunalnej, podjęcie elektryfikacji miasta i przygotowanie planów jego rozbudowy, z drugiej zaś to walka z bezrobociem i skutkami kryzysu lat dwudziestych.
Pod względem kulturalnym środowisko kępińskie rozwinęło działalność dość pokaźnie, mimo oddalenia o dziesiątki kilometrów od wielkich miast.
Kępno - atrakcje i zabytki (Top 5 atrakcji)
Tagi: Kępno - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Kępno opis, mapa, zdjęcia, ulice.
Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Nielegalne wykorzystanie bazy danych lub jej fragmentu jest zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2025 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
i