Mapa Polski  Kontakt  Linki  Pomoc  Regulamin
Wybierz język:
PL
EN
 

Mapa Polski

Mapa Polski ze zdjęciami miast, atrakcje turystyczne oraz ulice

Powrót - Lista miast w Polsce

Poznań - opis, położenie, historia

Wyszukiwarka zdjęć


Wpisz od 3 do 30 znaków

Wyszukiwarka na mapie

Miasto:
Ulica:

Poznań

52.406 N    16.925 E
Mapa Polski - Poznań

Poznań

miasto

woj. wielkopolskie
Powiat Poznań
Gmina Poznań (gmina miejska)

Informacje o mieście

Poznań - opis
Poznań - atrakcje i zabytki
Poznań - ulice
Poznań - linki
Poznań - noclegi

Poznań - mapa

Wysokość 50m n.p.m.
Telefon 0-61
Tablice rejestracyjne PO
Powierzchnia 261.9 km2
Ludność 568000 osób
Kody pocztowe 60-001, 60-002, 60-003, 60-004, 60-005, 60-008, 60-009, 60-012, 60-058, 60-101


Tabele kalorii

Nowe zdjęcia

Kościół p.w. Bożego Ciała - Poznań Kościół p.w. Bożego Ciała
Poznań
Kamienica z figurą J.B. Quadro - Stary Rynek - Poznań Kamienica z figurą J.B. Quadro - Stary Rynek
Poznań
Kościół farny - ul. Klasztorna - Poznań Kościół farny - ul. Klasztorna
Poznań


Poznań - opis, położenie, historia

Poznań - piąte pod względem ludności miasto w Polsce, położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski i województwa wielkopolskiego.

Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z okresu około 8900 - 8000 roku p.n.e.

Pierwsza wzmianka o Poznaniu jako grodzie pojawia się w kronice Thietmara w roku 1005. Zarówno z kroniki, jak i wykopalisk archeologicznych wynika, że był jedną z najpotężniejszych twierdz w państwie Bolesława Chrobrego. Poznań wiąże się również z początkami polskiej państwowości. Jest to jedno z hipotetycznych miejsc chrztu Mieszka I w 966. W 968 swą siedzibę umieścił tu Jordan, pierwszy biskup Polski.

W X wieku gród znalazł się pod panowaniem Piastów, którzy uczynili go jednym z głównych ośrodków w swoim państwie. Poznań na przełomie XII i XIII wieku przekształcił się z warownego grodu - siedziby księcia w miasto na wzór istniejących już w Europie zachodniej. Po lokacji na prawie magdeburskim przez Przemysła I, miasto otoczono murami a lewobrzeżny Poznań otrzymał rynek.

Prawdziwie złotym wiekiem dla Poznania było XVI stulecie. Miasto rozkwitło stając się jednym z najpoważniejszych centrów handlowych Rzeczypospolitej. Pożary, powodzie i wojny, zmiana przebiegu głównych szlaków handlowych spowodowały, iż wiek XVII i pierwsza połowa XVIII to okres upadku miasta.

Pierwsza wojna światowa obudziła nadzieje na odzyskanie wolności. 27 grudnia 1918 roku wybucha w Poznaniu powstanie, które rozszerza się na całą Wielkopolskę. Miasto zostaje wyzwolone. Mieszkańcy tworzą zręby polskiej administracji, sądownictwa i oświaty.

Rozwój miasta przerwała II wojna. Wolność przyszła dopiero 23 lutego 1945. Miasto dźwigało się z wojennych zniszczeń. Na powojennych kartach jego historii w sposób szczególny zapisały się wydarzenia czerwcowe 1956 roku (protest robotników zakończony ulicznymi walkami), jak i dwie wizyty papieża Jana Pawła II (w 1983 i 1997 roku) oraz szczyt Trójkąta Weimarskiego czyli spotkanie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i prezydentów Francji Jaquesa Chiraca i Polski Aleksandra Kwaśniewskiego (1998). W 1999 roku tysiącletnia historia Poznania zatoczyła koło - na Ostrowie Lednickim odkryto relikty palatium Mieszka I, co stało się ogólnopolską sensacją.

Poznań - atrakcje i zabytki (Top 5 atrakcji)

 
Strona główna » Lista miast (p) » Opis miejscowości Poznań

Tagi: Poznań - opis, położenie, historia - mapa Polski, plan miasta, turystyka, Poznań opis, mapa, zdjęcia, ulice.

Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Nielegalne wykorzystanie bazy danych lub jej fragmentu jest zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2025 Firma Delta Tomasz Ćmakowski, korzystanie z serwisu oznacza akceptację
,
i